ABD, Siber Savaş İçin Özel Komutanlık Kurdu

Amerikan ordusu, 5. boyut muharebe ortamı olarak nitelendirilen ’siber savaşa’ hazırlık için Siber Komutanlığı (Cyber Command) kurdu. Söz konusu komutanlık, ‘Uzay Komutanlığı’ gibi ABD Hava Kuvvetleri’nin bir alt birimi olarak görev yapacak. Amerikan Hava Kuvvetleri’ne halen 8 ayrı komutanlık bağlı durumda. Siber Komutanlığı’nın kuruluşu için ABD’nin Louisiana eyaletindeki Branksdale Hava Üssü’nde bir tören düzenlendi. Siber Komutanlığı da diğerleri gibi kendi doktrinlerini geliştirebilecek, kendi bütçesine ve tamamıyla özerk bir komutaya sahip olacak.

cyberarmy.jpg

 

Uzmanlara göre bu gelişme askeri bilim ve tarihi açısından bir devrim niteliğinde. Aylık savunma teknolojileri dergisi MSI’da yer alan habere göre, Cyber Command, 2009′un Ekim ayında tüm unsurları ile faaliyete geçecek. Komutanlığın başına Korgeneral Robert Elder getirildi. Bugün yalnızca 200 subay ve astsubaydan oluşan çekirdek bir kadroya sahip komuta merkezinin mevcudunun, diğer kuvvetlerden toplanacak personelle hızla bine ulaşması bekleniyor. Gerçek anlamda siber askerlerin karşı karşıya geldiği ilk devletlerarası siber savaş, bu yılın nisan ve mayıs aylarında Avrupa’da cereyan etti.

Rusya ile açık bir meydan okuma durumuna gelen NATO üyesi Estonya, sürecin devamında çok ciddi bir iç karmaşa yaşadı. Estonya, geçtiğimiz nisan sonunda ciddi ve büyük çaplı bir siber taarruza maruz kaldı. Estonya’nın özelliği, e-devlet uygulamalarının yaygın olduğu ABD’den sonra ikinci devlet konumundaydı. Ülkeye 50 ayrı yönden ve ülke üzerinden saatte 2 binden fazla saldırı gerçekleşti. Estonya’nın, başta devlet daireleri ve finans sektörü ile medya gibi toplumsal iletişim merkezlerine eşzamanlı olarak kirletilmiş mesajlar geldi. Bu karmaşa nedeniyle birçok devlet dairesi ve finans grubu kapatıldı ve ülkede hayat durdu.

Kaynak: zaman
Tarih:
Hit: 1708
Yazar: itfaiyeciYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.