ABD’nin Lideri Android!

Google’ın başarılı mobil işletim sistemi Android, kullanıma sunulduğu günden bu yana oldukça iyi bir yükseliş grafiği sergiliyordu.  Bu yükseliş sürecinin ardından nihayet Android resmii olarak ABD’nin en çok kullanılan yani lider mobil işletim sistemi ünvanını kazandı.

Geçtiğimiz kasım ayından bu yana pazar payını %7 oranında artıran Android; BlackBerry OS’u ve iOS’u geride bırakarak pazarın liderliğini ele geçirdi. ComScore’un MobiLens isimli araştırmasında ortaya konulan pazar payları ise şu şekilde; Android %31,2, BlackBerry OS %30,4, iOS %27,7, Windows Phone 7 (ve Windows Mobile) %8 ve WebOS %3,2.

Windows Phone 7’den sonra pazardaki en genç mobil işletim sistemi olan Android, açık kaynaklı olduğundan üreticiler tarafından sıkça tercih ediliyor. Android’li akıllı telefonlarıyla rakiplerini domine eden Samsung ve LG’nin yanı sıra, Android’e geçerek eski günlerine geri dönen Motorola, ABD’de en çok satılan akıllı telefonların başını çekiyorlar. MobiLens verilerine göre ABD’de en çok satılan akıllı telefonların listesi ise şu şekilde;

1. Samsung – %24,8
2. LG             – %20,9
3. Motorola – %16,1
4. RIM           – %8,6
5. Apple        – %7,5

Görüldüğü üzere Motorola geliştirdiği Android’li cihazlarıyla ilk üçte kendine yer edinirken, Apple 5. sırada seyrediyor. MobiLens verilerine göre bu yıl iPhone satışlarında –geçen yıla nazaran- binde 2’lik bir artış yaşanmış.

Mobil dünyaya dair oldukça detaylı verileri barındıran MobiLens, ABD’li cep telefonu sahiplerinin %68’inin cihazlarını SMS odaklı kullandıklarını da gözler önüne serdi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 749
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.