Abdullah Gül, Google Eski CEO’su Eric Schmidt Ile Görüştü

Türkiye’de, kısa zaman içerisinde yürürlüğe girmesi beklenen zorunlu filtre uygulaması tartışılırken internetin başını tutan Google eski CEO’su Eric Schmidt, Türkiye’ye geldi. Türkiye ziyaretinin ikinci gününde Cumhurbaşkaı Abdullah Gül ile görüşen Eric Schmidt filtrenin yarar getimeyeceğini belirtse de Gül’ün yanıtı net oldu: “Aileyi korumamız lazım.”

 

 

Artık, Google dediğimizde, ABD’de faaliyet gösteren ve arama hizmeti veren bir şirketten  fazlasını ifade ediyoruz. Tüm dünyada internet musluğunu başını tutan Google, tüm web trafiğini yöneten, listeleyen ve içerik akışını düzenleyerek isteyenin önüne getiren bir gereklilik. Google olmadan internetten bahsetmek de olanaksınz bir hale gelmiş durumda. Türkiye’de  “İnternetin Güvenli Kullanınımına İlişkin Usul ve Esaslar” genel şemsiyesi altında zorunlu filtre uygulaması konuşulurken internetin başını tutan Google’ın eski CEO’su  şimdiki yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt Türkiye’yi ziyaret etti.

Ziyaretinin ikinci gününde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilen Eric Schmidt’in gündeminde, internete uygulanacak olan filtre konusu vardı. Schmidt Abdullah Gül’e,  “Bilgi teknolojileri ve özellikle internet konusunda kısıtlamalar konulmamalı.” diyerek filtrelemenin gereksiz olduğunu belirtti. Türkiye’de son iki yıldır enformasyon konusunda önemli adımlar atıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün cevabı ise gayet net oldu. “Aileyi korumamız lazım.”

Gül, filtrelemenin gerekliliğine dikkat çekerek; “Sistemin kendi önlemlerini kendisinin alması gerekir. Aksi halde devletler kendi kendine bazı önlemler alma yoluna gidebiliyor. Bu da sistem için bir tehdit oluşturur” ifadesini kullandı. Abdullah Gül ayrıca son iki yıldır atılımlar göz önünde tutularak Google’ın Türkiye’deki ofisini güçlendirmesi gerektiğini Eric Schmidt’e söyledi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 666
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.