Adobe geleceğin sinema teknolojisi için çalışıyor

Adobe Systems günümüzde kullanılan dijital video resimlerin kalitesinin daha iyi olabileceğini düşünerek yeni bir çalışma başlattı. Bu aynı zamanda video kliplerdeki ses kaltesinin geliştirilebilmesi adına bir arayışa da zemin hazırlayacak.

Las Vegas'ta bu hafta düzenlenen Association of Broadcasters (NAB) Show 2008'de Adobe, daha yüksek resim kalitesine sahip dosya formatları hakkında yapılacak geliştirme girişimlerinin duyurusunu yapacak.

CinemaDNG diye adlandırılan çalışma daha önceleri yine Adobe tarafından geliştirilen ve DNG (Digital Negative) diye bilinen ham dijital resim formatının bir sonraki adımı. Şirket, kamera üreticileri veya yazılım geliştiriciler gibi sektördeki diğer bölümlerle birlikte hareket ediyor. Yıl içerisinde çıkması beklenen yeniliğin alanında bir standart oluşturması amaç edinildi.

Yeni dosya formatını destekleyecek ekipmanın karmaşık yapıda ve pahalı oluşu nedeniyle, gelişmeyle daha çok film yapımcıları ilgileniyor.

After Effects ve Premiere Pro gibi video düzenleme yazılımlarının çıkacak ileri sürümleri de yeni formatı destekleyecek.

Videodan metine

Bunun yanında bir diğer heyecan verici gelişmede de videolarda kullanılan seslerin metin olarak tanınabilmesine imkan tanıyacak. Yazılım, video düzenleyicilere kliplerin belirli bölümlerini metin olarak tanınmasına olanak sağlarken, izleyiciler videonun içerisindeki bölümlere metin arama suretiyle daha hızlıca ulaşabilecekler.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 526
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.