Adobe yöneticisi mobil Flash Player kararının sebebini açıkladı

 
Geçtiğimiz haftanın en önemli olayı Adobe firmasının mobil platformlar için Flash Player geliştirilmesine son vererek Adobe AIR platformu üzerine yoğunlaşma kararı alması olmuştu. Kararın en büyük sebebinin Apple'ın iOS cihazlarında Flash Player kullanmama ısrarı olduğunu herkes biliyor ancak resmi olarak da bir Adobe yöneticisi tarafından bu doğrulandı.
 
Adobe'nin ürün yöneticisi Mike Chambers yayınladığı blog yazısında neyi yapacaklarını çok iyi bildiklerini ancak bunu neden yapmaları gerektiğini kavrayamadıklarını itiraf etti. 
 
Adobe'nin şirket içi istatistiklerine göre internet bağlantılı PC'lerde Flash Player yüzde 99 oranında kurulu durumda ancak mobil platformlarda etkileyici bir orana ulaşılamadı. Adobe mobil platformlarda PC'deki başarıyı yakalayamayacaklarını görmüş oldu.
 
Steve Jobs'ın kesin ifadeleriyle Apple HTML5 platformuna yöneldiğinden bu yana geliştiriciler her iki platform için de uygulama kodlamaya başladı. Bu da büyük bir handikapa neden oldu. Bu yüzden Adobe da HTML5 üzerine yoğunlaşma kararı aldı.
 
Chambers, HTML5 standardının mobil cihazlar üzerinde aynı Flash Player'ın PC platformu üzerinde gerçekleştirdiği fonksiyonelliği sağladığını, mobil platformlar arasında tarayıcılar için zengin içerik oluşturma ve yerleştirme açısından en iyisinin HTML5 olduğunu belirtti.
 
Bu durum göz önüne alındığında Adobe, her platform ve donanım için ayarlanması gereken ve istenen yaygın kullanıma geçemeyeceği bilinen Flash Player yerine mobil alanda daha güçlü bir pozisyon yakalayan HTML5 standardına yönelme kararı aldı. 
Kaynak:
Tarih:
Hit: 241
Yazar: Robinson_CrusoeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.