Akıllı Telefonlar, Ubuntu ile Tanışıyor!

Akıllı telefonlarda Ubuntu devrimi başlıyor. Ubuntu’nun resmiyet kazanan mobil sürümü Android’li akıllı telefonlara yüklenebilecek mi? Sistem tam olarak nasıl çalışıyor? Yazımızda açıklıyoruz.

Dünyanın en çok tercih edilen üçüncü işletim sistemi konumunda olan Ubuntu, mobil cihazlar dünyasına adım atıyor. Sizlere daha önce Ubuntu resmi sitesine yerleştirilen sayaçtan bahsetmiştik. Bu sayacın sonunda ortaya çıkan ve resmiyet kazanan Ubuntu sürümü beklendiği gibi mobil odaklı bir biçimde karşımıza çıktı.

Çok Hafif Bir Sistem

Tanıtılan akıllı telefonlar için geliştirilmiş Ubuntu sürümü, Android’in avantajlarını kullanıp, handikaplarından sıyrılan bir yapı olmayı başarmış gibi görünüyor ilk bakışta. Android’e ait yazılım çekirdeğini kullanan Ubuntu, Android’in aksine sanal makine üzerinden çalışmıyor. Haliyle çok daha hızlı ve sistem kaynaklarının verimli kullanıldığı bir sistem ortaya çıkmış oluyor.

Tam Bir Görsel Şölen

Görsel olarak Ubuntu’nun tüm karakteristik özelliklerini üzerinde taşıyan ve akıllı telefonlarda görmeye pek de alışık olmadığımız türden bir görsel şölen sunan mobil Ubuntu sürümü, düşük donanıma sahip cihazlarda dahi akıcılığından pek bir şey kaybetmiyor.

Kullanıcısına maksimum özgürlük ve kişiselleştirilebilirlik vadeden Ubuntu, minik telefon ekranları düşünülerek optimum verimlilikte tasarlanmaya çalışılmış. Dokunmatik ekranın üzerindeki hareketlerin algılanması temelli çalışan kullanıcı arabirimi, sezgisel bir mobil cihaz deneyimi vadiyor.

Kurumsal Hedefler

Şirket politikası gereği yine önceliği kurumsal müşteriler olmak üzere mobil cihazlar politikası şekillenecek olan Ubuntu, bulut bilişim çerçevesinde uygulama ekosistemini zenginleştirecek ve web tabanlı uygulamalar sayesinde hem kurumsal hem de kişisel kullanımda rakiplerinden eksik kalmamaya çalışacak.

CES 2013 fuarı kapsamında ilk kez boy gösterecek olan Ubuntu, Google’ın Galaxy Nexus telefonuna yüklenmiş olarak fuarda yer alacak. Ubuntu mühendisleri test sürecini Samsung tarafından üretilen Galaxy Nexus üzeride tamamlamış. Haliyle işletim sistemi şu anda tüm Galaxy Nexus modellerine teorik olarak yüklenebiliyor.

Ne Zaman Çıkacak?

ARM ve x86 mimarilerini destekleyen Ubuntu’nun bağımsız olarak akıllı telefonlarda yer alacağı tarih olarak ise 2014 yılına işaret ediliyor. Bu kapsamda çeşitli operatörler ve mobil cihaz üreticileri ile görüşmeler başlamış durum.da

Yazılım geliştiriciler için yayınlanacak SDK ile birlikte hakkındaki bir çok soru işaretinin netlik kazanacağını tahmin ettiğimiz Ubuntu’nun yeni sürümü, şimdiden 2013’ün en çok dile gelecek konularından olmaya aday gibi görünüyor.

http://www.youtube.com/watch?v=cpWHJDLsqTU 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1532
Yazar: SARIYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.