Almanyada yaşayan Türklere Microsoft desteği

2006 yılında Microsoft'un AB Komisyonu ve sektörün önde gelen kuruluşlarıyla işbirliği sonucunda başlattığı İstihdam için Beceri Kazandırma Girişimi'nin (Skills For Employability) Almanya'daki programı BT Uygunluğu (IT-Fitness) kapsamında Türkçe BT eğitimi de verilmeye başlandı. Bu gelişme Almanya'da yaşayan Türk gençlerinin iş bulma şanslarını artıracak.

2010 yılına kadar tüm Avrupa'da yaklaşık 20 milyon kişiye BT eğitimi imkanı sağlamayı hedefleyen İstihdam için Beceri Kazandırma Girişimi'nin Almanya'daki programı BT Uygunluğu Türkçe olarak kapsamlı bir çevrimiçi eğitim sunuyor. "www.it-fitness.de" sitesinden BT eğitim kursları, BT temel konuları, yazılım programları, internet, e-posta ve bilgisayar güvenliği gibi alanlarda temel BT bilgilerini ayrıntılı bir şekilde sunuyor. Sitede BT becerilerinin şahsi değerlendirmesi için kısa bir test de yer alıyor. Türklerin dil engeli ile karşılaşmadan işe yönelik BT becerisi kazanmalarını mümkün kılan web sitesindeki eğitimler, belirli merkezlerde verilecek eğitimlerle desteklenecek. Böylece Almanya'da yaşayan Türklerin olanaklarına erişimi kolaylaşacak.

BT Uygunluğu Girişimi Başkanı ve Microsoft Almanya CEO'su Achim Berg ise şöyle konuştu: "İyi eğitim fırsatları ve iş olanağı sunabilmek, ekonomiye katkıda bulunacak uzun vadeli bir stratejidir. Bu nedenle Almanca verdiğimiz BT Uygunluğu eğitimlerini artık opsiyonel olarak Türkçe sunmaya başlıyoruz. Böylelikle Almanya'da yaşayan Türk gençlerinin iş bulma şanslarını artırmak, onlara iş dünyası için iyi bir başlangıç imkanı sunmak ve topluma katkı sağlamalarını mümkün kılmak istiyoruz."

Türklere de sunulan ücretsiz BT Kursları, iş edinmeye yönelik temel BT bilgileri sağlıyor. Ayrıca Microsoft Almanya ve iş ortaklarının katkısıyla Almanca kursu gibi bazı olanaklardan yararlanabiliyor.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 660
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.