Altı Çekirdekle Ne Yapılır?

Intel'in önümüzdeki yıl içinde piyasaya çıkaracağı altı çekirdekli Gulftown işlemcilerinin ilk test sonuçları yurtdışında ortaya çıktı.

Intel'in altı çekirdekli Gulftown işlemcilerinin piyasya çıkmasına henüz daha birkaç ay var. Ancak yurtdışında bazı kaynaklar, 32 nm mimarisi ile üretilmiş bu yeni işlemciyi ellerine geçirip bazı test sonuçları yayınlamaya başladılar. Altı çekirdekli ilk masaüstü işlemcisi olacak olan 2,8 GHz'lik Gulftown işlemcisi ile yapılan testlerde elde edilen bazı sonuçlar gerçekten etkileyici.

Polonya kaynaklı PCLab.pl adlı sitenin yaptığı testlerde Gulftown bazı alanlarda Core i7'lerden çok daha iyi performans verdi.

Core i9 olarak da adlandırabileceğimiz bu yeni işlemcinin video düzenleme ve 3D modelleme gibi işlemlerde, mevcut üst seviye Core i7'lerden yaklaşık %50 daha fazla performans gösterdiği ortaya çıktı. Güç sarfiyatı ve ısınma konusunda da önceki modellerle karşılaştırıldaığında gayet iyi sonuçlar verdiği belirtilen Gulftown'un, oyunlar ve benzeri uygulamalarda ise çok büyük bir fark oluşturmadığı görüldü. Yapılan bu testlere bakılacak olursa bizleri gayet iyi bir işlemcinin beklediğini söyleyebiliriz. Altı çekirdekli Gulftown modelleri 2010'un ilk yarısında piyasada olacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 435
Yazar: KonyaliYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.