AMD, A Serisi İşlemcilerini Duyurdu

Intel’in tick-tock takvimiyle birlikte sürdürdüğü teknolojik gelişmeler, firmayı işlemci pazarında lider konumda tutuyor. En büyük rakip AMD ise hatrı sayılır bir pazar payına sahip olmasına ragmen teknolojik açıdan Intel’i geriden takip ediyor.

Intel, geçtiğimiz yıl 32nm üretim sürecine geçerek performans ve güç tüketimi konusunda öenmli bir aşama kaydetmişti. AMD ise uzun dönemdir 45nm üretim sürecini kullandığı için yine rekabetin gerisinde kaldı. Bu sebeple firmanın 32nm sürecine geçişi merakla bekleniyordu. AMD’nin ilk 32nm işlemcileri Fusion APU’lar oldu. İlk işlemciler netbook pazarına hitap ettiği için fazla dikkat çekemedi. Ancak yeni A serisi ile AMD hem masaüstü hem de mobil bilgisayarların geri kalanlarına hitap edecek.

A serisi APU (Hızlandırılmış işlemci ünitesi) hem ana işlemci hem de grafik işlemcisini biraraya getiriyor. 2 ve 4 çekirdekli işlemci seçeneklerine DX11 destekli bir grafik işlemcisi eşlik ediyor. AMD’ye gore bu sayede hem çok hızlı bir işlemci hem de harika HD grafikler tek bir işlemci ünitesi üzerinden sağlanıyor.

FM1 soketiyle uyumlu olan A serisi işlemciler; harici ve dahili grafik arasında geçiş, Turbo Core, stereoskopik 3D gibi özellikler sunuyor.

AMD, duyurusunda hem masaüstü hem de mobil pazardan bahsetmiş olsa da ilk etapta mobil pazara yoğunlaşmış görünüyor. Firma, tüm mobil işlemcilerinin özelliklerini yayınladı ve 150’den fazla modeled kullanılacağını açıkladı. AMD’nin verdiği rakamlara gore A- Serisi işlemcilerle 10 saate kadar pil ömrü sunulabiliyor.

AMD, geçtiğimiz hafta FX serisi işlemcilerini duyurmuştu.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 613
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.