AMD Puma rekabete hazır

Geçtiğimiz günlerde özel bir toplantıyla tanıtılan yeni platform, Intel'in mevcut işlemcileriyle sunulan sistemlerden daha fazla performans sunmayı vadediyor.

AMD, 21 Mayıs'ta İstanbul'da teknoloji odaklı web siteleri ve basın kuruluşlarına yönelik yaptığı özel toplantıda Halkla İlişkiler Müdürü Tatiana Plastinina ve Ürün Pazarlama Müdürü Michal Lisiecki ile yeni mobil platformu Puma hakkında detaylar verdi.

Hem iş dünyası hem de ev kullanımı ve oyun dünyasına yönelik çözümlerin yer alacağı platformda AMD'nin yeni Turion X2 Ultra işlemcileri ve ATI Radeon grafik teknolojisi kullanılıyor.

Puma'da performans

HD teknolojisini en düşük güç tüketimi seviyelerinde sunmayı hedefleyen AMD'nin yeni mobil teknolojisi şeklinde özetlenebilecek olan Puma için, tanıtım toplantısıda Michal Licieski teknik detayları da aktardı. Puma'nın sadece bir işlemci veya grafik işlemci performansıyla sınırlandırılmadığını ifade eden Lisiecki platform olarak tüm bir sistemin sunacağı performansı kapsadığının altını çizdi.

AMD Turion X2 Ultra ZM-80 işlemci ve ATI Radeon HD3200 grafik arayüzünden oluşan sistemle Intel'in Core 2 Duo T8100 serisi işlemcisinin GMA3100 grafik arayüzüyle birlikte yer aldığı sistemleri karşılaştıran Lisiecki, benchmark yazılımlarında elde edilen sonuçları tablolarla açıkladı.

3D uygulamalarda 3 kat, HD görüntülerinde 5 kat gibi performans farklarının vadedildiğini aktaran AMD yetkilisi, uygulamalı olarak Far Cry oyunu ve DirectX 10 üzerinde yeni platformun performansını da katılımcılara aktardı.

En büyük rakip Intel

AMD, Puma platformu ile Intel'in Montevina platformuna karşı kullanıcılara kuvvetli bir seçenek sunmayı hedefliyor. Sorumuz üzerine Intel ve Nvidia arasındaki çekişmeye de değinen Lisiecki, grafik işlemcilerin farklı bir alan olduğunu, her iki şirketle de rekabette bulunduklarını ancak esas büyük rakiplerinin "elbette" Intel olduğunu da sözlerine ekledi.

Üreticiler hazır

Öte yandan her segmentten dizüstü üreticileri de AMD'nin Puma teknolojisine dayalı sistemler üretmek için hazır. Yeni bir işlemci, yeni mobil yonga seti ve kablosuz yongaların yer alacağı sistemler, AMD'nin bugünkü resmi duyurusunun ardından kullanıcılarla buluşmak üzere hazırlanıyor. Birkaç hafta içerisinde çıkması beklenen ürünler arasında Acer, Dell, Hewlett-Packard ve Toshiba gibi markaların yeni modelleri yer alacak.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 729
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.