AMDde son durum

Intel'in Centrino 2 platformu ve i7 işlemcileri duyurmasının ardından gözler AMD'ye çevrildi. 45 nm'lik işlemciler ve sunucu platformunun çıkış tarihine bir göz attık.

Kısa bir süre önce sırayla Centrio 2 platformu ve Core i7 işlemcilerin duyurusunu yapmasının ardından AMD'nin ne gibi bir hamleyle gündeme geleceği merak konusuydu. Biz de şirketin yakın gelecekteki planlarına bir göz attık ve gelinen son durumu inceledik.

Shangai kod adıyla bilinen 45 nanometrelik ilk işlemcilerini bu yılın sonuna doğru çıkaracak olan şirket, sunucu platformu söz konusu olduğunda da eğer planlarda bir değişiklik olmazsa gelecek yılın ilk yarısında yeni yonga setine sahip olan ürünlerini ortaya koyacak gibi görünüyor.

Bugünlerde San Francisco'da başlayacak olan Developer Forum'da yakın gelecek planlarını açıklayacak olan Intel'in bu atağına AMD'nin de önümüzdeki hafta içinde yeni yonga setinin tüm detaylarının herkesle paylaşılması yoluyla cevap vermesi bekleniyor.

Bu arada 45nm'lik yeni AMD işlemciler de Intel'in Nehalem mikro mimarisine sahip Core i7 işlemcilerine cevabı olacak. i7'ler dört çekirdekli ve yüksek seviye masaüstü ya da çift soketli sunuculara yönelik işlemciler olarak piyasaya sunulmuştu. Shangai ise AMD'nin 65nm'lik transistörlerini daha da ufaltarak 45nm'lik dört çekirdekli işlemciler haline getirilmesiyle oluşacak. Böylelikle tek bir silikon içerisine daha fazla bileşen katılarak performans artarken (yaklaşık yüzde 25) güç tüketimi azaltılmış olacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 725
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.