AMD’den GHz Rekortmeni İşlemci

İşlemci pazarının en büyük markalarından AMD, bu yaz önemli hamlelere imza atmayı planlıyor. Uzun süredir mimari konusunda gelişme kaydedemeyen firma, Fusion platformuyla birlikte yeniliği başlattı. Bulldozer işlemcilerle de bunun devamının gelmesi bekleniyor.

Birkaç ay önce Phenom II X4 975’i piyasaya süren AMD, 3.6 GHz ile en yüksek saat hızına sahip tüketici işlemcisine sahip olmuştu. Fakat bu tahtı tehdit eden bir rakip olmamasına rağmen AMD rekorunu geliştirmeye karar verdi. Dün duyurusu yapılan Phenom II X4 980 BE, 3.7 GHz hızıyla en yüksek saat hızına sahip işlemci unvanını ele geçirdi.

İsminden anlaşılacağı gibi 4 çekirdeğe sahip olan Phenom II X4 980 BE, kutusundan 3.7 GHz saat hızıyla çıkıyor. Black Edition bir işlemci olduğu için çarpan kilidi bulunmayan 980’i kolayca hız aşırtmak mümkün. Standart soğutma ile 4GHz civarını görmek işten bile değil. Toplamda 8MB önbelleğe sahip olan işlemcinin TDP değeri ise 125W.

AM3 anakartlarla uyumlu olan Phenom II X4 980 BE, rekor saat hızına rağmen performans konusunda çok etkileyici değil. 195 Dolara satılan 980 ile aynı fiyata Core i5 2400 modelinin satıldığını düşünürsek AMD’nin teklifi çok mantıklı olmuyor. Çünkü AMD 45nm üretim sürecinden çıkarken Intel 32nm’de üretiliyor. Yani Intel hem güç hem de güç tüketimi açısından daha avantajlı. Haziran ayında çıkması beklenen Bulldozer işlemcileri beklemek, AMD severler için daha mantıklı olacaktır. Ayrıca AMD’nin Phenom serisini de sonladırması beklendiğinden bu belki de son Phenom modeli olarak piyasada yer alacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 600
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.