Amerika’da iPhone Android Rekabeti Kızışıyor

Araştırma şirketi Nielsen’in son verilerine göre, ABD’de yeni cep telefonu satışlarının büyük bölümü akıllı telefon satışları haline geldi. Standart cep telefonu satışları azalırken Android ve Apple iPhone büyümenin lideri konumundalar.

Mayıs ayından bu yana Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mobil kullanıcılar üzerinde yapılan ve dün yayımlanan araştırma sonuçları, cep telefonu alan kullanıcıların yüzde 55’inin akıllı telefon tercih ettiğini gösteriyor. Akıllı telefon satışları, toplam cep telefonu satışlarının geçtiğimiz yıla göre, yüzde 34 gibi yüksek bir oranla önüne geçmiş durumda. 

Google’ın mobil platformu Android, akıllı telefon seçenler arasında yüzde 38’lik oranla en popüler mobil işletim sistemi olarak liderliğini korurken, dikkat çeken önemli nokta, Apple’ın akıllı cihazı iPhone’un son birkaç ayda gösterdiği hızlı yükseliş.

Son üç aydaki anketlere göre iPhone akıllı telefon satın alanlar arasında yüzde 17’lik payla lider olurken, aynı süre içerisinde Android tercih edenlerin oranı yüze 10’da kaldı. Kaldı diyoruz çünkü geçen yıl aynı zaman aralığına bakıldığında Android’in tercih edilme oranı durgunluğa rağmen yüzde 27’ye kadar yükselmişti. Bir yıl içindeki yüzde 17’lik düşüşe rağmen Android hala liderliğini koruyor.

Toplam satış rakamlarındaki paya bakıldığında ise Apple iPhone ve Android tabanlı cihazlar, pazardaki tercih edilirliğin yüzde 44’üne hakim olarak aslan payını kapmış durumdalar.  Bu ikilinin hemen arkasındaki BlackBerry’nin üreticisi Research in Motion Mayıs anketine göre yüzde 6’lık pay aldı. Bir önceki ay ay yapılan ankette yüzde 11’lik pay alan RIM’de de neredeyse yarı yarıya bir düşüş gözlemlendi.

Son 3 ayda gerçekleşen satın almalarla birlikte, Android yüzde 38’lik payla liderliğini korurken,  Apple iPhone rakibini yüzde 27’lik payla takip ediyor. Hala pazarın yüzde 21’ine hakim olan BlackBerry RIM üçüncüğü kimseye kaptırmamakta kararlı. Mobil pazarın gediklilerinden Windows Mobile ise Windows Phone 7’nin itici gücüyle yüzde 9’luk pay alarak dördüncülüğe yerleşti.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 535
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.