Android 4.0 Daha Güvenli Olacak

Her ne kadar açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olsa da kendi içerisinde kanunları olan bir mobil işletim sistemi olan Android artık daha güvenli olacak.

Son yıllarda oldukça popüler olan akıllı telefonlara yönelik saldırılarda yavaş yavaş artmaya başladı. Bunu bilen akıllı telefon işletim sistemi geliştiricileri de önlemlerini yavaş yavaş arttırıyor. Android geliştiricileri de bu konunun üzxerinde fazlasıyla duruyorlar ve geliştirdikleri işletim sistemlerindeki açıkları en aza indirmeye çalışıyorlar.

Android geliştiricilerinin paylaşım ortamı olan Android geliştirici forumlarında yer alan bilgilere göre ANdroid 4.0 işletim sistemi eski kardeşlerine göre daha da güvenli olacak. Bunun için yeni Android 4.0 işletim sistemi içerisinde ASLR(Address space layout randomization) adı verilen teknoloji kullanılmış. Bu teknoloji sayesinde veriler depolama alanı üzerine rastgele yerleştiriliyor ve adresleme buna göre yapılıyor. Bu veri pozisyonlarının bulunduğu kütüphaneler ise veri tabanı içerisinde tutularak güvenlik sağlanıyor.

Saldırganlar konum bilgisi konusunda bilgi sahibi olamadıkları için saldırı gerçekleştiremiyorlar. Hali hazırda Windows, Mac OS X işletim sistemleri üzerinde bu güvenlik tekniği kullanılıyor. Android’in yeni gelecek işletim sistemi, Ice Cream Sandwich üzerinde de bu teknik kullanılacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 614
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.