Android Ice Cream Sandwich’teki Yenilikler

Google’ın geliştiriciler ve yazılımcıları bir araya getiren etkinliği Google I/O bu sene mobil pazardaki yeniliklere inanılmaz vakit ayırıyor. Özellikle Android’e görsellik dışında büyük yenilikler getirileceğinin ilk sinyalleri de I/O etkinliğinde aldık. Yakındaki cihazlarla kablosuz paylaşım sağlayan NFC (Near Field Communication) özelliğinin üzerinde çok duruldu. Android’in Gingerbread’den sonraki sürümü Ice Cream Sandwich duyuruldu. Görünen o ki, Google akıllı telefon pazarında tartışılmaz lider olmak için, deyim yerindeyse, diş biliyor. Peki Android Ice Cream Sandwich ile birlikte hangi yenilikler gelecek bir de onlara bakalım.

Android işletim sistemiyle mobil dünyayı adeta parselleyen Google, bu gücün de etkisiyle sektörün birçok üst düzey ismini de kendi yanına çekmeyi başardı. Geniş katılımın etkisiyle çok daha hızlı bir yayılma gösteren ve rakiplerine korku salan teknoloji devi, Google I/O etkinliğinde yine Android’e dair ciddi açıklamalar ve duyurular yaptı.  Android işletim sistemine sahip akıllı telefonları tek bir şemsiye altında birleştireceği belirtilen bu sürüm son derece önemli ayrıntıları üzerinde taşıyacak.

Google yöneticilerinden Hugo Barra tarafından “En İddialı Android Sürümü” şeklinde nitelenen Ice Cream Sandwich, aklınıza gelebilecek tüm Android’li cihazlar yüklenebilecek. Telefonlar, tabletler, televizyonlar ve diğer tüm cihazlar için ortak Android sürümü olacağı belirtilen Ice Cream, ortak API Framework kullanacak. Ortak API Framework olmasının en büyük artısı ise web tabanlı veya donanım ağırlıklı farketmeksizin içeriklerin kolayca paketlenmesi ve aktarılmasını sağlayacak.

Geliştiricilere önemli oranda kolaylık sağlayan işletim sistemi sayesinde, tek bir yazılım tüm cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalışabilecek. Bilindiği gibi hali hazırda Android 3.0 Honeycomb için geliştirilen yazılımlar ile akıllı telefonlarda yer alan yazılımlar arasında bir takım farklılıklar olabiliyordu.

Bu sürümün bir diğer önemli ayrıntısı da tüm cihazları ortak arayüzde buluşturması olacak. Bunun için Honeycomb’da yer alan arayüzün tüm cihazlara entegre edileceğini belirten Google, önemli değişikliklerin olacağının müjdesini de şimdiden veriyor. Henüz tarihi kesin olmasa da 2011 yılı bitmeden Android Ice Cream Sandwich için çeşitli cihazlara güncelleme desteği sağlamış olacak.

Biraz da NFC’yi anlatalım. Yakındaki mobil cihazlarla sorunsuz iletişim kurmayı sağlayan NFC Ice Cream Sandwich ile native bir hal alacak. Ice Cream Sandwich iki Android telefon, yanyana geldiklerinde ekstra bir şey yapılmasına gerek kalmadan dosya paylaşabilecek, kartvizit gönderebilecek ve ortak ağ kurabilecek.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 610
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.