Anonymous’a Destek veren 32 Türk Gözaltında

Wikileaks belgelerinin patlamasından sonra desteklerini çeken PayPal, Visa gibi online ödeme sistemlerine yaptıkları siber saldırıyla teknoloji dünyasında ilk kez adı duyulan Anonymous isimli global hacker grubu, Sony saldırısı ile adlarını herkese ezberletti.

Geçtiğimiz Cuma günü ise Türkiye’de “İnternetin Güvenli Kullanılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kapsamında zorunlu filtre uygulamasına tepki olarak devlete ait sitelere saldırı düzenleyeceklerini söylemişlerdi. Söylemişlerdi diyoruz çünkü TİB’in, BTK’nın ve hacklenmesi beklenen e-devlet kapısı sitelerinin hepsi Cumar günü belirtilen saatten, yani 18:00’den sonra çok fazla sıkıntı yaşanmadan hizmet vermeye devam etti. Sadece TİB’in (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) internet sitesinin bir süre index 2’den hizmet vermek zorunda kaldı. Belki de bunun sebebi, Anonymous’un planlı DdoS saldırısı değil, “acaba hacklenmiş mi?” diye siteyi kontrol eden meraklı internet kullanıcılarının oluşturduğu trafiğin yoğunluğu olabilir.

Diğer taraftan Türkiye’de bilinen en ünlü hacker grubu, Ayyıldız TİM de Anonymous’a karşı, karşı (onların deyimiyle önleme) saldırıya geçti. Anonymous’un sitesini hizmet veremez hale getiren Ayyıldız Tim, online ortamda da bu saldırıya destek veren grup ve şahısların IP adreslerini kendi siteleri üzerinden yayımladı. Ayyıldız Tim ayrıca bu saldırıyı yapması için Anonymous’la irtibata geçen İnci Sözlük ve benzeri grupların da vatana ihanet suçlaması ile yargılanması gerektiğini iddia etti.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nı hafifçe sarsan saldırıya katılan Türk kullanıcılarının IP’leri güvenlik güçlerince dikkate alınmış olacak ki, bugün olayla ilgili gözaltına alınanlar oldu. Anonymous’a destek veren 5’i reşit olmayan 32 kişi gözaltına alındı.

Takip edildiği ve  sızan haberlere göre Emniyet Genel Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şubesi’nde yaklaşık 250 kişilik bir şüpheli listesi daha var.İstanbul’da ve diğer illerde gözaltına alınan 32 zanlı, soruşturmanın yürütüleceği Ankara’ya sevk edildiler. Diğer 250 kişiyle ilgili olarak da gözaltılar yaşanması olası gözüküyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 744
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.