Apple 100 Milyar Dolarla Ne Yapacak?

Son dönemde dünya çapında çılgınlık yaratan ürünleri harekete geçiren Apple, bu başarısının keyfini her alanda çıkarıyor. En değerli markalar sıralamasında ilk sıraya yükselen firma, aynı zamanda kasasında akıl almaz miktarda nakit saklıyor.

Apple’ın açıkladığı yıl sonu rakamlarının ardından 100 milyar doları bulan nakit stoğu gündeme oturmuştu. Firmanın hem kısa vadeli hem de uzun vadeli gelirlerinin oluşturduğu bu nakit, harcanmaya hazır bir şekilde kasada beklemeye devam ediyor. Dolayısıyla herkes, Apple’ın bu parayla neler yapacağını merak etmeye başlamış durumda. Gelen bilgilere göre Apple yöneticileri de paranın nereye harcanacağı konusunda derinlemesine düşünüyor ve değerlendirme yapıyor.

Apple_nakit

Dün akşam saatlerinde bir duyuru yapan Apple, bu sorunun cevabını verecekleri bir tele konferans düzenleyeceklerini açıkladı. 97 milyar dolar nakdin nereye harcanacağı, hangi teknolojik yatırımların yapılacağı, kaç yeni şirket alınacağı gibi bilgilerin verileceği konferansa Apple CEO’su Tim Cook ve CFO Peter Oppenheimer katılacak.

Apple’ın elindeki nakit gücünü yine üretim zincirine harcaması bekleniyor. Ayrıca Siri benzeri yazılımlar geliştirilen yenilikçi şirketler de Apple’ın iştahını kabartıyor. Firma son olarak arama motoru Chomp’u 50 milyon dolara satın almış ve App Store için yeni bir arama motoru üzerinde çalışmaya başlamıştı. Finans uzmanları da Apple’ın nakdinin ne kadarlık bölümünü kullanacağını ve ödenecek kâr payı gibi konuları merak ediyor.

Apple, elindeki bu maddi güç ile önümüzdeki yıllarda da sektöre liderlik etmeye devam edecek gibi görünüyor. Zira Apple’ın marka değeri de Google + Microsoft’un değeri kadar artmış durumda.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 580
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.