Apple iCloud’da Kota Sorunu

Bulut bilişim özellikler kurumsal açıdan oldukça popüler bir kavram. Henüz çok yaygın olmasa da tüm şirketler bu konudaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Ancak bulut kavramını sadece kurumsal sektörle sınırlamak doğru olmaz. Günümüzde Facebook, Gmail ve birçok müzik-video siteleri aslında bulutun hayatımıza dahil olmuş örnekleri. Apple da burada artık iCloud ile temsil edilecek.

MobileMe servisinin başarısız olmasından sonra bireysel bulut bilişim inovasyonunu, akıllı telefonlarla bireyselleştirerek büyük iş yaptı diyebiliriz. Aslında bu servis, MobileMe servisinin yerini alıyor. Hatta ‘@me.com’ şeklindeki adresler, iCloud ile birlikte de kullanılabilecek. iCloud, bir bulut depolama hizmeti ve iPhone, iPod touch ve MacBook gibi tüm mobil Apple cihazları tarafından kullanılabilecek. En güzel tarafı ise internet bağlantısına ulaştığınız her anda sanal depolama alanınıza ulaşarak dosyalarınızı yönetebileceksiniz. iCloud’ın tüm depolama ve yedekleme hizmetleri otomatik olarak gerçekleşecek. iBooks, uygulamalar, fotoğraflar, videolar, ayarlar ve iWork dökümanları, iCloud üzerinde depolanabilecek.

Ancak Apple ile ilgili gelişmeleri yakından  takip eden MacRumors internet sitesi, Apple’ın iCloud servisiyle ilgili bir sıkıntıya parmak bastı. Apple’ın MobileMe hizmeti tarafından gönderilen elektronik posta, ücretsiz iCloud servisini kullananların 5GB’lık kotayı doldurduklarında nasıl bir durumla karşılaşacaklarını anlatıyor.

Bedava iCloud’tan yararlanan Apple mobil cihaz kullanıcılarının 5GB’lık kotayı doldurması halinde,  otomatik yedekleme ve MobileMe hesabına yönelik veri trafiği geçici olarak durduruluyor. Bu işlemlerin tekrar açılması için ya 5GB’lık kotadan bazı dosyaların silinerek yer açılması ya da hizmet üzerinden daha fazla depolama alanı için kota satın almak gerekiyor. GB başına ücretlendirmenin nasıl olacağı konusunda ise Apple’dan resmi bir açıklama yapılmış değil.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 921
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.