Apple iPad 3 Planlarını İptal Etti

Şu sıralar Apple’ın takvimindeki en önemli ürün iPhone 5 gibi görünse de firmanın iPad konusunda da bir hamle yapabileceği konuşuluyordu. Ancak son gelen bilgiler iPad 3’ün 2012 yılından önce piyasada olamayacağını gösteriyor.

Digitimes’ın haberine göre Apple, iPad 3 lansmanını 2011’in ikinci yarısında yapmayı planlıyordu. Bu sebeple firma üçüncü çeyrek için 2 milyon, dördüncü çeyrek için ise 6 milyon civarında üretim planlıyordu. Ancak Apple partnerlerinin verdiği bilgilere göre Apple’ın üretim planları iptal edildi ve 2011 yılı içinde sadece iPad 2 üretimi yapılacak.

iPad 3 planlarının iptal edilmesinin ardında üretim sorunları var. Çeşitli kaynaklardan gelen bilgilere göre iPad 3’te kullanılması planan Retina ekran Apple’ın başına dert açtı. 9.7 boyutunda 2048x 1536 çözünürlük sunacağı belirtilen ekran için Sharp çok yüksek bir fiyat belirlemiş. Samsung ve LG ise henüz bu çözünürlükte piyasaya sürmek için hazır değil. Apple da hem üretim miktarı hem de maliyet konusunda yaşanan sorunlar  sebebiyle planlarını iptal etmiş.

 

Bir başka iddia da yeni ekranın yüksek çözünürlüğü sebebiyle daha fazla arka aydınlatmaya ihtiyaç duyması. İkinci bir aydınlatma barı daha kullanılması durumunda iPad 3, iPad 2’den daha ince olamayacak. Bu konuda da Apple’ın ekran tatmin edici seviyeye gelinceye kadar bekleme kararı aldığı belirtiliyor.

Üreticiler 2011’nin ikinci yarısında da iPad 2 üretimine yoğunlaşacak. Bu dönemde 28-30 milyon iPad 2 üretilmesi planlanıyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 749
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.