Apple IPhone 3G

Apple İPhone 3GApple iPhone 3G
iPhone’daki bir çok eksikliğin giderildiği yeni model Apple iPhone 3G bu sene çok konuşulacak. Uzun süren heyecanlı beklemeden sonra Apple iPhone’un yeni modeli, iPhone 3G bugün tanıtıldı. Tasarımında fazla bir değişiklik bulunmayan iPhone 3G’nin özelliklerinde ve yazılımında bir çok değişikliğin yapıldığını görüyoruz. iPhone meraklıları için hemen söyleyelim telefon 11 Temmuz'da dünyanın 25 ülkesinde daha sonrada Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 48 ülkede daha satışa sunulacak.


Apple iPhone 3G özellikleri:
62.1 x 115.5 x 12.3 mm boyutlarında, 133 gram ağırlık
Handsfree, Bluetooth, Ses kaydı
9 saat konuşma, 300 saat bekleme süresi
Uçuş modu, USB Desteği, E-posta Desteği
16700000 renkli, 320 x 480 px ekran
Multi-Touch özelliğine sahip dokunmatik ekran
8 GB / 16 GB dahili hafıza
2 MP kamera, 4X yakınlaştırma
Wireless(kablosuz) ağlara bağlanabilme özelliği
GPS, Safari web tarayıcısı, MobileMe
Tam şarj ile 24 saat müzik dinleyebilme
Güvenlik amaçlı özellik kısıtlama
Apple iPhone 3G'de isterseniz telefonu aramalara karşı kapatabiliyorsunuz. Size verilen özel şifreyle girebildiğiniz menü içerisinden internet tarayıcısını, medya oynatıcısını, YouTube menüsünü ve yeni uygulama yükleme özelliklerini kapatarak telefonunuza sizin dışınızda gelebilecek zararları önleyebiliyorsunuz.
Artık başka SIM kart takabileceksiniz
Bildiğiniz gibi ilk modelde Apple, arka kapağın altındaki bataryayı telefona kilitlemiş ve SIM kart yuvasına başka bir hattın takılmasını engellemişti. Bu durum kısa süre sonra kullanıcılar tarafından çözülmüştü ve iPhone’un her hatta uygun hale gelmesi sağlanmıştı. Apple iPhone 3G’de ise artık böyle bir sorun yok. Telefon yine AT&T ile çıkıyor fakat isterseniz başka bir hat takabiliyorsunuz.Batarya güçlendirildi
Apple iPhone 3G’nin bataryası da güçlendirildi. 2G şebekesi ile 10 saat konuşma ve 300 saat bekleme süresi sunan yeni telefon ile 3G şebekesi üzerinden 5 saat konuşma yapabiliyorsunuz. Tam dolu batarya ile 5-6 saat arası internette gezinebiliyor veya 7 saat video izleyebiliyor veya 24 saat müzik dinleyebiliyorsunuz.
8 GB ve 16 GB hafıza
Apple iPhone 3G’nin iki farklı modeli bulunuyor. Bunlar 8 GB ve 16 GB hafızaya sahip modeller. 8 GB'lık model hem siyah hem de beyaz renk için geçerli iken, 16 GB'lık model sadece siyah renk için mevcut. Beyaz renk iPhone 3G'nin 16 GB'lık modeli bulunmuyor. İlk çıkan iPhone’un hafıza seçenekleri 4 GB ve 8 GB’dı. Daha sonra 16 GB’lık model çıkmıştı. Şimdi ise iPhone 3G için 32 GB’lık model bekleniyor.
Multi-Touch özelliği
Yeni iPhone 3G’nin ekranı tamamen dokunmatik ve çok kolay kullanışlı. İki parmağınızla ekrana dokunarak ekrandaki görüntüyü yakınlaştırıp uzaklaştırabiliyorsunuz. Yakınlaştırma işlemi için parmaklarınızı ekranın üzerinde kapatıyor, uzaklaştırmak için parmaklarınızı açıyorsunuz. Bu özelliğe sahip olmayan telefonlarda ise ekrana 2 parmağınızla dokunduğunuzda bir işlem yapamıyorsunuz.
Harekete duyarlı
Yine cep telefonlarında ilk defa kullanılan bir özellik de harekete duyarlı resim ve video izleme, internette gezinme kısacası her şey. Yeni iPhone 3G’yi elinizde tuttuğunuzda ekrandaki görüntüyü (Resim, video, internet sayfası her şey olabilir) tam ekran yapmak için diğer telefonlarda olduğu gibi birkaç tuşa basmak zorunda değilsiniz. Telefonu hemen yatay konuma aldığınızda görüntü de sizinle birlikte dönüyor ve ekrana tam sığıyor.
Eksiklikleri


Mutlaka okuyun: iPhone 3G’nin eksileri
25 Eylül’ü 26 Eylül’e bağlayan gece satışa sunulan iPhone 3G’ye teknoloji meraklıları tarafından yoğun ilgi gösteriliyor. iPhone 3G’nin diğer cep telefonu modellerine göre üstün özelliklere ve şık bir tasarıma sahip olması, bu ilginin ilk sebeplerinden. Yalnız telefonu almadan önce gözden geçirilmesi gereken bir çok eksi özellik var ki, telefonu almaktan vazgeçebilirsiniz.

Apple iPhone 3G’nin eksi özellikleri:
Bluetooth ile resim, müzik ve dosya transferi yok
Apple iPhone 3G’de Bluetooth var fakat Bluetooth üzerinden resim, video veya dosya transferi yapamıyorsunuz. Arkadaşınızda gördüğünüz bir müziği Bluetooth üzerinden telefonunuza yükleyemiyorsunuz. Çektiğiniz resimleri yine Bluetooth ile diğer telefonlara veya bilgisayara aktaramıyorsunuz.

MMS özelliği bulunmuyor
iPhone 3G’de MMS özelliği bulunmuyor. Yani mutlu bir anınızı çekip sevdiğiniz kişilere MMS olarak gönderemiyorsunuz. Size gönderilen MMS’leri de alamıyorsunuz.

Pil çıkarılamıyor, değiştirilemiyor
iPhone 3G’nin pili çıkarılamıyor ve değiştirilemiyor. Belli bir kullanım süresi sonunda ömrü dolan pili değiştirmek için Apple’a göndermeniz gerekli. Bunun dışında bir yol kullanmak telefona zarar verebiliyor.

Video kayıt özelliği ve dijital yakınlaştırma yok
iPhone 3G’nin 2 MP kamerası bulunuyor. Fakat kamerada dijital yakınlaştırma bulunmuyor. Bu özellik fotoğrafın kalitesini düşürse de olması gereken bir özelliktir. Aynı zamanda kamera ile video kaydı yapamıyorsunuz. iPhone 3G’nin kamera yönü çok zayıf kalmış.

Görüntülü görüşme için 2. kamera takılamıyor
3G teknolojisi hep görüntülü görüşme ile eşleştirilmiştir. 3G, görüntülü görüşme demek değildir. Görüntülü görüşme için 3G teknolojisinin yanında, uygun bir kameranın olması gerekmektedir. Bu uygun kamera ismi 3G olan iPhone’da yok. Olmadığı gibi harici olarak bir kamera da bağlayamıyorsunuz.

Arttırılabilir hafıza özelliği yok
Her ne kadar dev hafızaya sahip olmasına rağmen, yüksek kalitedeki multimedya desteği kısa süre içerisinde size bu hafızayı yetersiz kılacaktır.

Flash videoları izleyemiyorsunuz
Örnek olarak bilgisayarınızdan YouTube’daki videoları izleyebilmeniz için Flash Player eklentisinin tarayıcınıza yüklü olması gerekmektedir. iPhone Safari tarayıcısını kullanmakta ve Safari’de şimdilik Flash Player eklentisi bulunmamakta. iPhone’da özel YouTube menüsü sayesinde sorunsuz olarak YouTube videolarını izleyebiliyorsunuz. Diğer video sitelerini ve çoğu internet sitesinde yer alan flash görsellerini göremiyorsunuz.

Java desteği yok
Telefonda Java desteği bulunmamakta. Bu sebeple telefonunuza Java uygulamaları ile farklı özellikler ekleyemeyeceksiniz. Aynı zamanda nerdeyse diğer tüm telefonlarda bulunan Java desteği ile oynanan oyunları da iPhone 3G ile oynayamayacaksınız.

MP3 zil sesi yapamıyorsunuz
Telefonunuzda yer alan MP3’leri zil sesi olarak kullanamıyorsunuz. MP3’leri zil sesi yapmanın tek yolu iTunes müzik marketinden para ile müzik satın almaktır. iTunes’in Türkçe içeriği olmadığı için sevdiğiniz dizi müziklerini veya Türkçe şarkıları iPhone 3G’nizde zil sesi olarak kullanamayacaksınız.

iTunes programı olmadan müzik yükleyemiyorsunuz
Normalde herhangi bir telefona müzik yüklemek için “sürükle bırak” mantığını kullanırsınız. Telefonun içini gösteren pencereye bilgisayarınızdaki müzikleri atarak yükleme işlemi yaparsınız. Fakat iPhone 3G için aynı durum söz konusu değil. Telefona müzik atmak için bilgisayarınızda iTunes programının yüklü olması gerekmektedir. iPhone içerisindeki tüm veriler bu program sayesinde aktarılmaktadır. Aynı durum videolar içinde geçerlidir.

iPod aksesuarları ile uyumlu değil
Bu güne kadar Apple’a ait bir müzik çalar kullanmış olabilirsiniz. Bu müzik çalarların kulaklıkları veya şarj cihazları iPhone 3G ile aynı girişe sahip olabilir. Ama bir sorun var: Bu aksesuarları iPhone 3G ile kullanamıyorsunuz. Herhangi bir aksesuarı telefona taktığınızda ekranda uyarı yazısı çıkıyor.

Sesle arama yok
Arama yapmak istediğimiz kişi için bir defaya mahsus olmak üzere bir ses tanımlayarak, daha sonra bu kişiyi aramak için, kaydettiğimiz bu sesi söylemeyerek arama yapmaya sesli arama denir. Bu özellik iPhone 3G’de bulunmuyor.

Tek bir mesaj silmek yok
iPhone SMS menüsünde yer alan mesajlardan birini sildiğinizde, o mesajı gönderen kişiye ait tüm mesajlar siliniyor. SMS menüsü aslında SMS Chat benzeri bir özellik. Bir kişiden gelen mesajlar sanki MSN’de yazışıyormuşsunuz gibi kaydediliyor ve bu mesajlardan birini silmenize izin vermiyor. Ya hepsini sileceksiniz yada silmeyeceksiniz.

XHTML tarayıcı yok, WAP sayfalarını görüntüleyemiyorsunuz
iPhone 3G ile wap sayfalarını gezemiyorsunuz. Çünkü XHTML desteği bulunmuyor. Bu özelliğin olmaması cepten ulaşılabilen bir çok faydalı wap sitesinin hizmetlerinden yararlanamayacağınız anlamına geliyor. Örnek olarak bankaların cep şubelerini kullanamayacaksınız, otobüs saatlerine bakamayacaksınız, Turkcell-im veya Vodafone Live gibi multimedya sitelere giremeyeceksiniz.

Telefondan bilgisayara müzik atamıyorsunuz
Telefonunuzda çalan bir müziği arkadaşınız çok beğendi ve sizden kendisine göndermesini istedi. Bluetooth’u kullanarak dosya transferi gerçekleştiremediğinizden dolayı müziği arkadaşınızın bilgisayarına atmayı deneyebilirsiniz. Fakat arkadaşınızın bilgisayarında iTunes kurulu ise.

Türkçe dil desteği yok
Apple iPhone 3G’nin Türkçe dil desteği şimdilik bulunmuyor. Fakat aktif kullanımda İngilizce bilmeyenler için fazla bir problem oluşturmuyor. Simgeler zaten yaptıkları görevleri anlatır şekilde tasarlanmış. Ayrıca telefonun bir çok özelliği sizin düşünebileceğiniz şekilde oluşturulduğundan aklınıza geleni birkaç deneme ile parmağınızı kullanarak yapabiliyorsunuz.

E-posta eklentisi olarak gelen MP3’leri kaydedemiyorsunuz
iPhone 3G ile veri akışı sağlamanın ikinci yolu e-posta göndermek. Göndereceğiniz e-postaya resimlerinizi veya videolarınızı ekleyebiliyorsunuz. Göndermede bir problem yok fakat almakta biraz problem var. Size gönderilen resimleri kaydederek galeriden bakabiliyorsunuz. Fakat e-posta ile gelen müzikleri kaydetme seçeneği yok. Bu müzikleri dinlemek için e-postanın içerisine girmeniz gerekiyor.

Dahili modem yok
iPhone 3G’yi dahili modem olarak kullanamıyorsunuz. Yani bilgisayarınıza bağlayarak EDGE veya 3G üzerinden bilgisayarınızla internete bağlanamıyorsunuz.
ve tarifileri


Turkcell iPhone 3G tarifesi
Turkcell bu gece satılacak ve herkesin heyecanla beklediği iPhone 3G ile ilgili tarifelerini açıkladı. Turkcell abonelerine sunmak üzere 3 farklı paket hazırladı. Bu paketler aylık sabit ücretine göre değişen avantajlardan oluşuyor.

 8 GB Fiyatı16 GB FiyatıAylık Paket ÜcretleriPaket Avantajları
Küçük Paket279 YTL479 YTL91 YTL150 dk. + 150 SMS + 3 GB internet + Turkcell'lilerle hafta sonu ücretsiz konuşma
Orta Paket189 YTL379 YTL139 YTL500 dk. + 500 SMS + 3 GB internet+ Turkcell'lilerle hafta sonu ücretsiz konuşma
Büyük PaketÜcretsiz195 YTL176 YTL1000 dk. + 1000 SMS + 3 GB internet + Turkcell'lilerle hafta sonu ücretsiz konuşmaAyrıntılar neler?
Tabloda yer alan fiyatlara tüm vergiler dahildir. Paket avantajlarında yer alan mesajlar ve konuşma süreleri her yöne geçerlidir. Ayrıca Küçük paket ile 31.12.2008 tarihine kadar, Orta ve Büyük paketlerle 18 ay boyunca hafta sonlarında Turkcell'lilerle ücretsiz konuşun. Örnek olarak Apple iPhone 3G 16 GB ile Orta Paketi almak isterseniz, cihaz için 379 YTL ödeyerek 18 ay boyunca ayda 139 YTL paket ücreti ödeyerek hem telefona hem de paket avantajlarına sahip olabiliyorsunuz.

iPhone 3G alana 100 MB'lık internet bedava
Faturalı Turkcell abonesi iseniz Apple iPhone 3G aldığınızda aynı zamanda 1 ay kullanımlı 100 MB ücretsiz internet paketine sahip olabiliyorsunuz. Bir başka avantaj ise 3 ay boyunca, 71, 5 YTL'lik 3 GB internet paketine %50 indirimli 35, 75 YTL'ye sahip olabilirsiniz. iPhone 3G'nizi kullanmaya başladıktan sonra IPHONE yazıp 7090'a kısa mesaj gönderin, 3 ay boyunca sınırsız internet paketine %50 indirimli sahip olun.

Hazır Kart abonelerine de 100 MB var
Hazır Kartlı'ysanız, iPhone 3G kutusunun içinden çıkan şifre kartındaki şifreyi kazıyın, internet yazın boşluk bırakın şifreyi yazın, 5010'a kısa mesaj ile gönderin. 1 aylık 100 MB hediye internet paketine sahip olun, iPhone 3G'nin eşsiz internet deneyimini yaşamaya başlayın. Ayrıca 3 GB'lık internet paketi 600 kontör yerine 300 kontör. iPhone 3G'nizi kullanmaya başladıktan sonra IPHONE yazıp 7090'a kısa mesaj gönderin, 3 ay boyunca sınırsız internet paketine %50 indirimli sahip olun.

Apple iPhone 3G fiyatı: 1150 YTL
Apple iPhone 3G’ye, bu paketlerden birini almadan ve Turkcell hat istemeden peşin fiyatına 5 taksitle ayda 129 € ödeyerek sahip olabiliyorsunuz. Bu şekilde telefonun fiyatı 1.150 YTL'ye varıyor
Vodafone iPhone 3G tarifesi
Vodafone’da iPhone 3G’ye özel dört farklı tarife bulunuyor. Aylık paket ücretleri dahilinde bedava konuşma sürelerine ve mesajlara sahip olabiliyorsunuz. Vodafone’da iPhone 3G için en yüksek veri paketi 1 GB ile sınırlı. Turkcell’de bu sınır 3GB.


 iPhone 8 GB FiyatıiPhone 16 GB FiyatıAylık Paket ÜcretleriPaket Avantajları
iPhone 150979 YTL1.179 YTL47,26 YTL150 dakika konuşma + 150 SMS + 150 MB internet
iPhone 350779 YTL979 YTL83,62 YTL350 dakika konuşma + 350 SMS + 350 MB internet
iPhone 750579 YTL779 YTL119,97 YTL750 dakika konuşma + 750 SMS + 750 MB internet
iPhone 1500199 YTL399 YTL180,57 YTL1500 dakika konuşma + 1500 SMS + 1 GB internet


Ayrıntılar neler?
Tabloda yer alan fiyatlara tüm vergiler dahildir. Vodafone iPhone Paketleri, 12 ay boyunca kullanma taahhütü verip ve ilgili paketin aylık toplu kullanım ücretlerininin tamamını ödeyen aboneler için geçerlidir. iPhone 3G’ler Turkcell’de olduğu gibi kampanya dışı satılmıyor. Vodafone’dan iPhone almak istiyorsanız tabloda yer alan seçeneklerden birini belirlemeniz gerekiyor. Paketlerdeki kullanım süreleri ve mesajlar her yöne kullanılabiliyor.

İlk 5000 kişiye iPhone ücretsiz
Vodafone 1500 paketi ile iPhone alacak olan ilk 5000 kişi, 8 GB için 199 YTL ödemeyecek. 16 GB için ise 399 YTL yerine 199 YTL ödeyecek.

Vodafone iPhone kampanyası ile ilgili
Paketinizde yer alan süreler, mesajlar ve data verisinin kullanmadığınız miktarı gelecek aya devretmiyor.
Bir GSM numarası sadece bir kere kampanyadan yararlanabileceklerdir. Bir abone bir GSM hattıyla aynı anda sadece bir cihaz kampanyasından yararlanabilir. Başka bir Vodafone cihaz kampanyasından yararlanabilmesi için ayrı bir GSM hattıyla kampanyaya dahil olması gerekmektedir.
Bireysel bir müşteri sadece 3 hattını kampanyaya dahil edebilecektir: 1 müşteri en fazla 3 kez kampanyadan faydalanabilir.
Kampanya 26 Eylül 2008 - 31 Mart 2009 tarihleri arasında geçerli olacaktır.
iPhone paketlerinde ücretlendirme periyodu 60 saniyedir. 50 saniyede konuşsanız 10 saniyede konuşsanız 1 dakikalık ücret vereceksiniz
Kaynak:
Tarih:
Hit: 1787
Yazar: HeadBangerYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.