Apple Rahat Bir Nefes Aldı

ABD 9. Bölge Mahkemesi, Apple ile Psystar arasındaki kavgaya son noktayı koydu.

Bilindiği gibi, Apple bilgisayarları Apple’ın kendi ürettiği MacOS isimli işletim sistemi ön kurulu olarak satılıyor. Bu işletim sisteminin çeşitli resmi olmayan sürümleri, başka bilgisayarlara MacOS kurmak istediğimizde imdadımıza yetişebiliyordu.

Bunu ticari bir amaca döken Psystar ise baltayı sert taşa vurdu! Apple‘ın bu işletim sistemini bu şekilde koruyamayacağını, Son Kullanıcı Sözleşmesi’ndeki ibarenin Apple’a bu şekilde MacOS’un kurulacağı bilgisayarları sınırlama hakkı vermeyeceğini iddia eden Psystar, MacOS X kurulu bilgisayarlarını satmaya başlamıştı. Hackintosh denilen yaygın kullanımı ticarete döken Psystar’a tepki gösteren Apple, durumu mahkemeye taşıdı. 9. Bölge Mahkemesi hakimi Mary Schroeder, Apple’ın kendi işletim sistemi olan MacOS X’in telif haklarını bu işletim sisteminin sadece kendi bilgisayarlarında kullanılmak üzere koruyabileceğine hükmetti.

Bu mahkeme kararı ile birlikte, pek çok Mackintosh sahibi olmayan ama MacOS sever insanın hayallerinin uçup gittiğine inanıyoruz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1096
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.