Apple ve Nokia Anlaştı

Bir süre önce Nokia ve Apple, karşılıklı patent davalarıyla gündeme gelmişti. Apple’ın Nokia aleyhine açtığı davalara birçok farklı davayla karşılık veren Nokia, Apple’a oldukça sert bir misilleme yapmıştı.

O dönemlerde bu sert karşılaşmanın daha fazla sürmeyeceği ve iki firmanın yakın bir zamanda anlaşabileceği belirtiliyordu. Beklendiği kadar erken olmasa da Nokia ve Apple, patentler konusunda bir anlaşmaya vardı. Bugün Nokia tarafından yapılan açıklamada, Apple ile patent konusunda anlaşmaya varıldığı ve Amerikalı şirketin telif ücreti ödeyeceği duyuruldu.

Anlaşmayla birlikte iki firma da patent davalarını geri çekerken, ödenecek miktar açısından bir bilgi verilmedi. Nokia’nın açıklamasına göre Apple, bir defaya mahsus bir para ve devam eden patent kullanımları için telif hakları ödeyecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Nokia CEO’su Stephen Elop, Apple’ın kendi patentlerini kullanan firmalar arasına katıldığı için oldukça mutlu olduğunu belirtti. Nokia’nın Ar-Ge çalışmalarına son 20 yılda toplam 43 Milyar Euro yatırdığını söyleyen Elop, Nokia’nın 10,000 patent ailesine sahip olduğuna dikkat çekti

Şu sıralar ekonomik açıdan zor günler geçiren Nokia için bu patent anlaşması da oldukça rahatlatıcı olmuş gibi görünüyor. Açıklamasında bu konuya da değinen Stephen Elop, bu anlaşmanın 2011 ikinci çeyrek sonuçlarına pozitif katkı sağlayacağını söyledi.

Nokia’ya karşı Apple’ın agresif patent tutumu ise bir taktikmiş anlaşılan. Çünkü ilk patent davasını Apple, Nokia’ya karşı açmıştı.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 860
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.