Apple, Yeni iMac’leri “Kilitledi”

Apple’ın kişisel bilgisayara yaklaşımı her zaman diğer firmalardan farklı oldu. IBM ve HP gibi firmaların ciddi tutumlarına renkli bir yaklaşım getiren firma, bu sayede kişisel bilgisayar konusunda bir devrim yaptı.

Apple’ın 1984 Macintosh reklamı, diğer ekosistemleri tekdüze olarak nitelendirmiş ve Macintosh’un özgürlüğünü göstermeyi amaçlamıştı. Bilgisayarlarla 90’lardan sonra haşır neşir olanlar için bu durum gariptir çünkü Apple günümüzde kapalı bir ekosistem.

Mac OS X, gerçekten dünyanın en gelişmiş işletim sistemlerinden biri. Birçok açıdan Windows’tan daha iyi olduğuna da şüphe yok. Ancak söz konusu özgürlük olduğunda bunu Apple’da bulmak mümkün değil. Eğer Mac kullanmak istiyorsanız kesinlikle Apple markalı bir bilgisayar almak durumundasınız. Apple ile birebir aynı donanımları da kullansanız bu bilgisayara Mac yüklemek mümkün olmayacaktır.

Apple, Mac kullanıcılarına birkaç farklı donanım sunuyor. Bunlar Macbook, iMac ve Mac Pro olarak üç farklı segmente ayrılıyor. Bunlardan biri seçtikten sonra çeşitli yükseltme seçenekleriniz var. Bir süre öncesine kadar bu seçeneklere piyasadaki benzer komponentler de dahildi. Ancak Apple, yeni iMac ile yükseltme seçeneklerini de sadece kendi sattıklarıyla sınırlıyor.

Geçtiğimiz günlerde piyasaya sunulan yeni iMac, standart 4-pin yerine 7-pin bir SATA bağlantısı kullanıyor. Piyasada bu girişe sahip bir HDD ya da SSD bulma şansınız oldukça düşük. Ancak bulsanız bile bunu yeni iMac’inize takmanız mümkün değil. Çünkü HDD, yazılım olarak da kilitlenmiş.

2009 yılından önce HDD sıcaklık sensörlerini komponentin dışına yerleştiren Apple, 2009 ve sonrası ürünlerinde HDD içi sıcaklık sensörü kullanmaya başladı. Bu sebeple HDD’nin üzerinde ekstra bir sıcaklık kablosu girişi bulunuyor. Bu durum, her tür marka HDD’nin kullanılamayacağı anlamına geliyordu. Yani iMac Western Digital ya da Seagate HDD ile geldiğinden sizin yine bu markaları tercih etmeniz gerekiyordu. Fakat 2011 ile kemer biraz daha sıkılıyor. Artık sıcaklık kablosu, SATA kablosuyla birleştirilip 7-pin bir giriş elde edilmiş. Bu girişi piyasadaki HDD’lerin birçoğunda yok. Ayrıca Apple, kendi taktığı HDD’lerin içine özel bir kod yerleştiriyor. Bu sayede bu kodu içermeyen bir HDD takıldığında sistem donanım hatası veriyor ve çalışmıyor.

Dolayısıyla yeni iMac’e dışardan bir HDD ya da SSD takmak mümkün değil. Eğer HDD (ya da SSD) bozulursa veya kapasitesini artırmak isterseniz Apple’ın kapısını çalmanız gerekiyor. Fakat SSD 256GB HDD ise 2TB ile sınırlandırılmış. Yani 3 TB depolamaya sahip olmanın bir çıkar yolu yok.

Apple’ın dışardan donanım takılmasını desteklemediği bilinen bir gerçek. Ancak firma artık bu durumu bir yasak haline getiriyor. Henüz bu durum sadece iMac ile geçerli. Diğer Mac modellerinde de benzer bir durumu görebiliriz.

Belki de bu sebepten olsa gerek; geçtiğimiz aylarda Motorola, Apple’ı 1984 reklamı üzerinden eleştirmişti.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 845
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.