Apple’a Takip Davası!

Birkaç gündür çok konuşulan ‘Cepler tarafından takip ediliyor muyuz?’ sorusu halen cevap bulmuş değil. Güvenlik araştırmacıları tarafından ortaya çıkarılan bu olayda iOS cihazlarının kullanıcılarının konumlarını gizlice kaydettiği belirlenmişti. Daha sonra Android’li cihazların da benzer bir işlem yaptığı iddia edilmiş fakat Google bir açıklama yaparak bu iddiaları yalanlamıştı.

 

Apple cephesi ise bu iddialara henüz cevap vermedi. 3G bağlantısına sahip cihazların kullanıcılarının konumlarını bir dosyaya kaydetmesi, kafaları karıştırmış durumda. Firma bu konuda sorular karşısında sessizliğini korurken ABD’li senatör Steve Jobs’a bir mektup gönderdi. Mektupta Jobs’a 9 soru yönelten senatör Al Franken, konunun açıklığa kavuşturulmasını istedi. Olayın bu mektupla birlikte farklı bir boyut kazanması bekleniyor. Bakalım Jobs, senatöre yanıt verecek mi?

Aslında operatörler şebeke üzerinden benzer bilgileri kaydediyor. Fakat bu bilgiler şifreli ve sadece mahkeme kararıyla erişime açılabiliyor. Apple ise bilgileri şifresiz ve izinsiz olarak kaydediyor.

Konuyla ilgili davalar da gecikmedi. iPhone kullanıcısı Vikram Ajjampur ve iPad kullanıcısı William Devito, Apple’a gizlilik ihlâli ve bilişim suçu iddiasıyla dava açtılar. Yakında bu davalara yenilerinin de eklenmesi bekleniyor. Apple’ın savunması ise merak konusu.

Steve Jobs, bir kullanıcının ‘iPhone’umda pasif konum kaydetme araçlarının neden bulunduğunu açıklar mısın? Telefonumu Droid ile değiştirmeden belki bu konuya ışık tutabilirsin. Droid’ler beni takip etmiyor. ‘ şeklindeki sorusuna yine kendi üslubuyla cevap vermiş.

“Evet; Droid’ler takip ediyor. Biz kimseyi takip etmiyoruz. Ortalıkta dolaşan iddialar asılsız.

Wall Street Journal ise iPhone ve 3G iPad’lerin konumları izinsiz olarak kaydettiğini kanıtladı. Fabrika ayarlarına döndürülen cihazlarla denemeler yapan WSJ, herhangi bir bildirim olmadan konum bilgisinin kaydedilmeye başlandığını gösterdi. Konum servisleri kapalı olsa bile cihazlar kayıtları tutmaya devam ediyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 580
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.