Apple’a Yazılım Hırsızlığı Suçlaması

Apple ürettiği teknolojik oyuncaklarla trendleri belirliyor ancak, cihazlarına, hep ufak ufak, çay kaşığıyla verir gibi, yeniliker getirmesi eleştiriliyor.Jailbreak toplulukalarını da yakından takip eden burada topladığı bilgi kırıntılarını bu yeniliklerin içine neredeyse her üründe ekliyor. Buna son örnek ise, Android ve MobileNotifier uygulamasına benzeyen bildirim uyarı arayüzünü, MobileNoifier’ın geliştiricisi Peter Hajas’ı işe aldıktan sonra iOS 5’e koyması.

Her ne kadar Apple’ın Jailbreak topluluğundan bilgi almasına ses çıkmasa ya da önemli değişkliklerde yukarıda belirttiğimiz gibi işe almalar yapsa bile Apple bu sefer sert kayaya çarptı. Henüz bir öğrenci olan Greg Hughes, Apple’ı kendi fikrini çalmakla, yani yazılım hırsızlığıyla suçluyor.

 

 

Apple’ın Wi-Fi Sync logosuyla Greg Hughes’un uygulamasının ikonları bile bire bir aynı

 

İddiaya konu olan yazılım ise Apple’ın mobil cihazlarının kablosuz halde senkronize olmasını sağlayan Wi-Fi Sync.  Greg Huges Wi-Fi Sync’e benzer bir uygulamayı,  Apple iOS 5’i tanıtmadan yaklaşık bir sene önce App Store’a gönderdiğini ama Apple’ın bu uygulamayı reddederek Hughes’ten bir CV istemiş. Bunun üzerine App Store’dan vazgeçen Hughes, uygulamayı, Cydia Store’a taşıyarak 500 bin dolarlık satış başarısı yakalamış.

İşin ilginç tarafı ise Hughes’un uygulaması ile Wi-Fi Sync’in çalışma prensiplerinin hatta simgelerinin bile neredeyse bire bir benzeşmesi. Duruma çok şaşıran Hughes, Apple’ın yazılım hırsızlığı yaptığına inandığını söyleyerek en kısa zamanda hakkını arayacağını söyledi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 440
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.