Apple’da Şok Ayrılık!

Apple’da yaprak dökümü hiç bitmiyor. Apple’ı Apple yapan dahiler bir bir firmayı terk ediyor. Hatırlayacağınız gibi 30 küsür yıl önce firmanın kurucularından Steve Wozniak Apple’ı terk etmişti. Neyse ki Woz şu an Cupertino’da ve işlerine devam ediyor. Ancak Apple bu sefer de Mac OS X’in geliştirici ekibinin başındaki dahisi, Bertrand Serlet’ı uğurluyor.

Serlet 22 yıldır Steve Jobs’la çalışıyor. Önce Apple’da daha sonra NeXT’te birlikte çalışan ikili, Apple’a da birlikte dönmüşlerdi. Apple tarafından bugün yapılan yazılı açıklamayla, Serlet’ın Apple Yazılım Mühendisliği Kıdemli Genel Müdür Yardımcılığı görevini bırakacağı duyuruldu.

 

 

Serlet’ın karakteristik özelliklerinin Steve Jobs’a oldukça benzediği de Cupertino’dan gelen bir diğer haber. Bildiğiniz gibi bir zamanlar Apple’ın gözde yazılımı Mac OS X’ti. Ancak günümüzde Scott Forstall önderliğinde geliştirilen iOS çok daha göz önünde. Serlet’ın ayrılık kararının, Apple departmanları arasında yıllardır süren ve artık bir şirket kültürü haline gelen çekişmeden kaynaklanmış olabileceği iddia ediliyor. iOS’un son yıllardaki büyük başarısının karşısında kararlı gelişimiyle duran Mac OS X, Forstall’ın yıldızının parlamasına, Serlet’ın ise sıradanlaşmasına neden oldu. Serlet’ın bunu bir yenilgi olarak gördüğü konuşuluyor.

Ayrılığıyla ilgili kısa bir açıklama yapan Serlet: “Steve ile beraber 22 yıl çalıştım ve hem NeXTte hem Apple’da ürünler geliştirirken müthiş zaman geçirdim. Ama şu noktada artık ürünlere daha az odaklanıp, bilime daha fazla zaman ayırmak istiyorum.” dedi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1183
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.