Apple‘dan Jailbreak Uyarısı

Geçtiğimiz günlerde açıklanan evasi0n iOS 6 JailBreak uygulamasının ardından, Apple'dan merakla beklenen açıklama geldi. Yapılan açıklama,resmi bir uyarı anlamı da taşıyor.

Apple'a göre legal olmayan JailBreak işlemi, yayınladığı açıklamayla kullanıcılarını uyardı ve yaşayabilecekleri sıkıntıları tek tek açıkladı.

Firmanın yaptığı açıklamanın en önemli noktası, Apple'ın iOS tabanlı iPhoneiPod ve iPad ürünlerini, en iyi verimle çalışabilecek şekilde geliştirdiği, JailBreak gibi işlemler sonrası, sistemin eskisi gibi kararlı çalışmayacağı uyarısı oldu.

JB işlemi sonrası kararsızlık yaşanabilir diyen Apple, pek çok uygulamanın beklenmedik bir şekilde görevi sonlandırabileceği ve bu yüzden işinizin yarım kalabileceğini vurguluyor.

Sadece kararsızlık değil, Apple'a göre JB işleminden sonra güvenlik zaafiyetleri de artış gösteriyor. Üçüncü şahıslar cihaz üzerindeki kişisel bilgilere ulaşabilir, böylece bilgilerinizi alabilir ve cihazınıza zarar verebilir.

Ses kalitesinde düşüş ve data transferinin negatif etkilenebileceğini de uyarısına ekleyen Apple, telefon görüşmelerinde kalite kaybının ayrıca konuşmaların sonlanabileceğini söylüyor.

Sistem güncellemelerinden mahrum kalacak olan JB kullanıcıları, ayrıca yerleşik pek çok hizmetten de faydalanma konusunda sorun yaşayabilir. Özellikle iCloud gibi yazılımların çalışmasında sıkıntı olabilir.

Kısaca Apple, bu sorunlara ek olarak iOS üzerinde yapılacak yetkisiz modifikasyonun, firma ile son kullanıcılar arasında yapılan lisans anlaşmasına aykırı olduğunu açıkladı.

Apple, tek taraflı olarak iPhoneiPad ve iPod Touch'a servis kısıtlaması yapabilme hakkının, kendilerinde olduğunu hatırlattı.

Kaynak: SDN
Tarih:
Hit: 1688
Yazar: mektepliYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.