Apple’dan Patent Hamlesi

Apple, dokunmatik ekranlarla ilgili bir patent daha alarak diğer firmalar karşısında elini güçlendirmeye çalışıyor. 

iPhone ve iPad‘lerin yanı sıra Android kullanıcıları için de geliştirilmiş olan bir ekran kilidi açma metodunun patentiniApple aldı.

Patenti alınan şey, bu telefonlarda ekran kilidini açmak için dokunmatik ekran üzerinde çeşitli ön-tanımlı simge ya da kaydırma hareketlerini yapmamıza yarayan düzenek.

Bilindiği gibi bu özellikler pek çok dokunmatik ekrana sahip telefon modelinde kullanıcıya sunuluyor. Android veSamsung telefonlarda da bulunan bu özelliğin patentinin Apple tarafından alınması, şu durumda Apple’ın bu firmalara karşı yeni bir koz sahibi olduğu anlamına geliyor.

Samsung duruma itiraz ederek Apple‘ın çeşitli patentleri elinde tutmasının başlı başına bir ihlal olduğunu söyledi.

Apple’ın aldığı patent, “Dokunmatik hassasiyete sahip ekranlı telefonların ekran kilidi, bu dokunmatik hassasiyetli ekran üzerinde yapılacak kimi hareketlerle açılabilir.” diyor. Devamında ise esas tartışma konusuna girerek belki de diğer firmaları saf dışı bırakıyor: “Ekran kilidi eğer önceden belirlenmiş bir hareket ekran üzerinde yapılırsa açılır.”

Teknolojinin bu haliyle Avrupa‘da tek başına patentinin alınmasının mümkünatı bulunmuyor, ancak Apple‘ın bu konu ile ilgili bir kaç girişiminin olduğu da gelen bilgiler arasında.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 705
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.