Apple’dan Samsung’a Kopyacılık Suçlaması

Apple’ın suçlaması iki teknoloji devini karşı karşıya getirdi. Her ürettiği cihaz olay olan ve milyonlarca satan Apple, Samsung’u resmen hırsızlıkla suçladı. Daha önce iPad 2 tanıtım gecesinde Steve Jobs bu rahatsızlığın sinyallerini vermiş; Samsung, HP, Motorola, BlackBerry gibi dev şirketlerin logolarının bulunduğu ekrana “2011: Year of the copycats” (2011: taklitçilerin yılı) ibaresini koymuştu.

Belki de artık mobil pazarda tek olmadığını bilmenin verdiği bir gerilimdi ama şu an Samsung ile aralarındaki davadan çok daha nazikçeydi. Apple taklitçilik iddiasını, şimdi Samsung özelinden hırsızlığa kadar ilerletti.

 

Apple’ın iddilarının merkezinde Android’in amiral gemisi olan Samsung Galaxy S, 7 inç’lik tablet Galaxy Tab ve Google için ürettiği Nexus S yer alıyor. Hırsızlık suçlamasının kapsamı ise, Güney Koreli devin, bu üç cihazı geliştirirken gerek teknolojilerinde, gerekse tasarımlarında Apple’ın iPhone 3G – 3GS’si ve iPad’inden bire bir kopyalama yapıldığı yer alıyor. Dava dosyasına konulan Apple’ın açıklaması aslında iPad 2 tanıtım gecesinden şimdiye dek gelinen noktada her şeyi özetliyor: “Samsung, kendi teknolojisini ve tasarımlarını kullanmak yerine, Apple teknolojisini, tasarımlarını ve iOS kullanıcı ara yüzünü kopyalamayı seçmiştir.”

 

Apple’ın iddiasına göre Samsung’un Galaxy S’i üretirken iPhone 3GS’ten, Galaxy Tab için iPad’den, kendi arayüzü TouchWiz’i geliştirirken ise iOS platformundan bire bir kopya çekti.  Apple, bu dava ile Samsung’u resmen ve alenen “hırsızlık yapmakla” suçluyor. Hırsızlık suçlaması ve Apple’ın bunu fotoğraflarla desteklemesinden sonra Samsung’dan herhangi bir açıklama ise yapılmış değil.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 733
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.