Apple’ın Merkezi Uzay Üssü Oluyor

2007de çıkardığı iPhone ve 2010 yılında teknoloji dünyasına hediye ettiği iPad ile inanılmaz bir büyüme gösteren Apple, bu büyüklüğünü karargâhına yansıtmaya karar verdi. Yeniden yaratılacak olan Cupertino’da uzay üssüne benzer bir bina inşa edilecek, genel merkezde inşa edilecek bu binada 12 bin kişi çalışabilecek.

 

2000’li yılların ortasından bu tarafa teknolojide trendlerin öncüsü olan Apple, daha da büyükmekte kararlı. Cupertino’nun çehresini değiştimek isteyen Steve Jobs, şirkete emek veren çalışanları için daha modern ve fütüristik bir genel merkez binası yapmayı hedefliyor. Yeni bina, görünüşü itibariyle uzay üssünü andıracak. Kaliforniya’nın en büyük yapılarından birisi olması hedeflenen yeni Cupertino krallığında aynı anda 12 bin kişi çalışabilecek.

Apple’ın yeni genel merkezi temel olarak yuvarlak hatlara sahip olacak. Cupertino’daki şehir meclisiyle de paylaşılan ilk planlar hemen hemen “uygundur” raporu aldı denilebilir. İlk açıklamasını şehir meclisi çıkışında yapan Jobs, “Yapmayı planladığımız bina yere inmiş bir uzay gemisini andıracak, binanın hiçbir cephesinde düz bir cam olmayacak ve tamamen yuvarlak hatlara sahip olacak.  Mimari uygulanırlık açısından işimiz zor gözükse de bu amaçla kullanabileceğimiz malzemeleri ve camları nasıl yapacağımızı biliyoruz.” dedi.

 

 

Norman Foster imzalı yeni genel merkezin, dünyadaki en görkemli binalardan birisi olacağına inandığını söyleyen Jobs, planların ilk halini gazetecilerle de paylaştı. Kurt yöneticinin de anlattığı üzere 4 katlı bina tamamen oval yapıda gözüküyor ve bu yuvarlak yapının ortasında devasa bir avlu bulunuyor. Dev yapı için ayrılan alan ise tam 600 bin metrekare olarak belirlenmiş. Anlaşılan o ki Apple, tarzını ve pazardaki büyüklüğünü yeni karargahında göstermekte çok ısrarlı.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 835
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.