ARM’nin Büyük İddiası

PC sektörü deyince aklımıza ilk Intel ve Microsoft hakimiyetinde geçen 30 yıl geliyor. Apple Mac bilgisayarları ile bu hanedanlığı yıkmaya kalksa da Intel işlemcisi ve Windows işletim sistemiyle çalışan kişisel bilgisayar rakamları her şeyi ortaya koyuyor.

Ama madalyonun bir de öbür yüzü var. Son yıllarda artan akıllı telefon ve  tabletler artık yeni bir işlemci üreticisinin adını işaret ediyor: ARM… 2009 -2010 yılları arasında netbook satışlarının, notebook satışları önüne geçtiğine şahit oldu. Daha sonra hayatımıza iPhone ve iPad girerek mobil cihaz piyasasını akıllı cihazlar olarak domine etmeye başladı. Asus’ın yeni tanıttığı Eee Pad Transformer ve Asus PadFone ise yetenekli mobil cihazların gelecekte ne şekilde evrim geçireceğinin işaretlerini oluşturuyor.

Tek bir işletim sistemi ve donanım temelinde her işi yapmamıza olanak tanıyan taşınabilir cihazlar artık daha revaçta. Bu durum işlemci devi Intel’in önündeki en büyük tehditlerden birisi olarak öne çıkıyor. Netbook satışlarının notebook satışlarının önüne geçmeyi başardığını tekrar hatırlarsak ileride ARM tabanlı işlemcilerin hem mobil cihaz, hem de taşınabilir bilgisayar alanını domine etmesini beklemek sürpriz olmaz.

ARM’nin tepe yönetimi de aynı beklenti ve motivasyonla çalıştıklarını Tayvan’da gösterdi. ARM başkanı Tudor Brown, Computex 2011’de piyasanın üst düzey yetkililerine yaptığı açıklamada, ARM’nin çok yakın bir gelecekte, taşınabilir bilgisayar pazarını ele geçereceğini iddia etti. Bu konuda kendilerine rakip olacak en büyük firma olan Intel’e de gönderme yapan Brown, “Intel’in iş modeli ve süreç yönetimi şimdiye dek değişikliğe uğramadı. Intel’in değişen pazar şartlarında, devinime gitmesi çok önemli ve biz bu konuyu çok ciddiye alıyoruz.” dedi. Brown’ın iddiası doğru çıkarsa önümüzdeki 2 yıl içerisinde, ARM’nin piyasanın yarısını ele geçirmesi olası gözüküyor. Bu arada Intel –ARM rekabeti de gelişmelere renk katacaktır.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 512
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.