Avrupa, Googlea karşı birleşti

Google'ın gücünden rahatsız olan Avrupa, Quaero isminde arama motoru geliştirmeye başladı.
Quaero projesi Google'ı yenebilcek mi? Bunu zaman gösterecek.
Avrupa ülkeleri Google'a rakip çıkartmak için güçlerini birleştirmeye başladılar. Quaero, yani latincede "Arıyorum" anlamına gelen arama motoru çalışmalarına başladılar.

Projenin arkasında Avrupa Komisyonu'ndan onay alan Fransa var. 5 yıllık bütçenin 152 milyon dolarlık kısmını Fransız hükümeti gözden çıkarmış durumda.

Jacques Chirac ve Gerhard Schroeder'in 2005 Nisan'nında ortaya çıkan fikir şimdiye kadar gizli tutuluyordu. Quaero projesi Fransız teknoloji devi Thomson'ın liderliğinde, 23 Fransız ve Alman yazılım şirketi ve üniversiteden oluşan bir konsorsiyum.

Google'a rakip olması için çalışılan Quaero projesine Almanya ve Fransa 2 milyar Euro kadar araştırma ve geliştirme fonu ayırdıkları için sert eleştirilere tutulmuştu. Zira Google'ın bütçesinin yanında çok komik kalıyordu.

Bugüne kadar Google'a rakip çıkamamasının nedeni olarak Avrupalı şirketlerin ortak hareket etmemesi gösteriliyordu.

2006 yılının Aralık ayında Almanya ile Fransa arasındaki anlaşmazlık sebebi ile Almanya projeden çekilmiş ve Theseus arama motoru projesine dahil olmuştu.

Salı günü "Quaero tüm Avrupa toplumları açısından olumlu bir proje" diyen Avrupa Komisyonunun açıklaması gösteriyor ki Quaero projesi artık tüm AB'nin desteğini almış durumda.


.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 667
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.