Baz İstasyonları Erken Uyarı Sistemi Olarak Kullanılacak

Turkcell baz istasyonları depreme karşı Kandilli’ye 25 noktada bağlandı. Bu cihazlardan elde edilen deprem bilgileri, 3G modem ve SIM kartlarla anında rasathaneye aktarılacak .

“Deprem Bilgi Sistemi Projesi” protokolünün Aralık 2010’da imzalanmasının ardından harekete geçen Turkcell, ilk etapta Kandilli Rasathanesi’nin belirlediği 25 noktada baz istasyonlarına “ivmeölçer” montajlarını gerçekleştirerek Kandilli ile bilgi sistemi köprüsü kurdu.

Yıl sonunda bu rakamın 41’e ulaşması hedefleniyor. 3 yıl içinde Turkcell’in baz istasyonlarına yerleştirilen “ivmeölçer” sayısı Türkiye’nin dört bir yanında yaklaşık 120’ye ulaşacak.

Proje çerçevesinde Turkcell, Deprem Bilgi Sistemi’nin yanı sıra Kandilli’nin yeni hayata geçirmekte olduğu “Tsunami Erken Uyarı Sistemi ” için de kıyı bölgelerde ivmeölçer montajına öncelik vererek altyapı desteği sağlıyor.

Kaydedilen bu bilgiler Turkcell 3G teknolojisi kullanarak gerçek zamanlı olarak Kandilli Rasathanesi’ne ve gerekirse yetkili kurumlara, modem üzerinden iletilecek. Kuvvetli yer hareketlerini kaydeden ivmeölçerlerin baz istasyonlarına  konulması ile depremin olduğu konum ve büyüklük belirleme süresi ve hassasiyeti de artacak.

Bununla birlikte deprem şiddet haritalarının çok kısa sürelerde oluşturulması ve paylaşılması mümkün olacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 740
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.