Beyaz internet yeniden testte

Geçtiğimiz hafta, FCC’den (Fedaral Communications Commission) yapılan açıklamaya göre, Adaptrum, Microsoft, Motorola ve Philips’in oluşturduğu konsorsiyum tarafından geliştirilen cihazlar labaratuvar ve gerçek şartlarda test edilmeye yeniden başlandı. Açıklamada testin 3 ay süreceği ve sonuçla ilgili raporun ise bu tarihten 6 hafta sonra yayınlanacağı belirtildi.

Geçtiğimiz yıl, Microsoft, Philips, Google, HP, Intel ve EarthLink’ten oluşan dev teknoloji konsorsiyumu, TV spektrumunda lisanslanmamış ya da kullanılmayan “beyaz alanlar” üzerinden yüksek hızlı geniş bant internet erişimini sağlayacak prototipler gönderilmişti. Motorola ve Adaptrum’un o zamanlar dâhil olmadığı koalisyon, bu teknolojiyle kırsal bölgelere ucuz ve kaliteli internet götürmenin mümkün olabileceğini iddia ediyor.

TV yayıncıları ve kablosuz mikrofon endüstrisi ise bu teknolojinin sorun yaratacağı uyarısında bulunuyorlardı. Temmuz ayında, FCC’den yapılan açıklamada, testin başarısız olduğu ve Microsoft’un cihazlarının TV sinyallerini saptayamadığı ve girişime neden olduğu belirtilmişti. İki hafta sonra, FCC, Microsoft cihazlarından birinin bozuk olduğu bilgisi geldi. Yeni gönderilen cihaz ise hiç test edilmedi.

Eğer bu test başarılı olursa, 2009’da sayısal TV geçişinden sonra, ilk ticari ürünler piyasada olacağı belirtiliyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 854
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.