Bing’e Göre Google Artık Çağ Dışı

Arama motorları savaşında Altavista – Yahoo, Yahoo-Google dönemlerine şahit olanlardansanız, arama motorlarının Google ile ne derece geliştiğini de anımsayacaksınızdır. Şimdi ise Microsoft’un arama motoru Bing’in işin içine dahil olmasıyla benzer bir dönemi yaşayacağız gibi görünüyor. Ama Google o kadar kolay bir lokma değil.

Microsoft’un arama motoru olan Bing’in başındaki isim Stefan Weitz, Google arama motorunun geleceğini çok karanlık görüyor. Huffington Post’a verdiği röportajda Google’ın temellerinin dayandığı diğer sitelerden ne sıklıkta link aldığına dayalı olan arama algoritmasının, dünyanın her yerindeki kullanıcılar için artık başarısız olmaya başladığını söyledi.

Weitz, “Aramanın kendisi son 12 yıldır hiç değişmedi. Geleneksel arama ise çöküyor. Standart arama kavramı, sayfadaki yazılara ve alınan linklere bakmak, ancak bu artık işe yaramıyor. Bizim görevimiz ise amacı anlayarak bilgiyi sunmak. Bunun için de web sayfalarını dijital dünyanın bir sunumu gibi görmeliyiz.” sözleriyle arama konusunda nasıl bir yeni bakış getirecekleri konusunda ipuçları vermiş oldu.

Weitz’in bu sözleri ister istemez akla stratejik ortaklığı bulunan Facebook’u getiriyor. Eğer Bing, bir şekilde dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook’u arama sonuçlarında istenilen sonuçların alınmasına entegre edebilirse eline çok güçlü bir silah geçirmiş olur. Ancak unutulmaması gereken bir konu var ki o da arama devi Google’ın tasarladığı Google +1 teknolojisi. Bakalım bu iki dev firmanın rekabetiyle internette aramanın geleceği nasıl değişecek.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 760
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.