Bir torrent gerçeği daha!

Bir%20torrent%20gerçeği%20daha!

1996 yılında Brewster Kahle tarafından kurulan "The Internet Archive" isimli online arşiv, kurulduğu günden bu yana kar amacı gütmeyen bir yapıya sahip. Bünyesinde her türlü koleksiyonu barındıran Archive, ölçülmesi bir hayli zor olan "petabyte" büyüklüğünde veriyi içerisinde barındırıyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü kurucu Kahle tarafından yapılan bir açıklamaya göreyse Archive'in içerisinde bir milyondan fazla torrent dosyası bulunuyor. Gün geçtikçe artan torrent miktarıysa yakında Archive için 1.5 milyon rakamına ulaşacak. Bulunan torrent'lerin bir milyondan fazlası doğrudan dijital hale getirilmiş kitaplara aitken, kalan ufak bir kısımda da ses ve görüntü bulunuyor.

Her ne kadar BitTorrent günümüzde büyük firmaları rahatsız eden ve telif hakkı ihlalleriyle suçlanan bir paylaşım sitesi olsa da Internet Archive'in halka açık BitTorrent koleksiyonunda daha önce paylaşılmış olan tüm veriler saklı.

Kahle, açıklamasında, Torrent'e her zaman "korsan" gözüyle bakıldığını söylüyor. Ona göre Torrent, The Internet Archive gibi arşivler için son derece yararlı bir paylaşım yolu ve ona savaş açmanın bir anlamı yok...

Kaynak:
Tarih:
Hit: 973
Yazar: Robinson_CrusoeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.