Bir Yılda Ne Kadar Veri İşleniyor?

California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada bir yıl içinde dünyada ne kadar dijital veri işlendiği hesaplanmaya çalışıldı.

Ortaya çıkan sonuç gerçekten etkileyici.

 

Bilgisayar kullanımının tüm dünyada yaygınlaşması ve özellikle iş dünyasının artık bilgisayarlar olmadan çalışamaz hale gelmesi dijital

veri miktarının inanılmaz derecede artmasını sağladı.Dünyada Ne Kadar Bilgi Var?

7 Nisan tarihinde Storage Networking World konferasında yapılan bir sunumda tüm dünyada yaklaşık 27 milyon adet kurumsal bilgisayar sunucusu olduğu belirtildi.

California Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, bu 27 milyon sunucunun 2008 yılında toplam 9,57 zettabyte veri işlediği sonucuna varıldı.

 

 

Zettabyte  Nedir?

1 zettabyte, 1 milyar terabyte'a eşit bir değer.

Araştırmacılar bu sonuca sunucu endüstrisinden aldıkları raporlar, teknoloji uzmanları ile yapılan görüşmeler ve sunucu üreticilerinin satış rakamlarını değerlendirerek ulaşmışlar.Elde edilen bu sonuç, tüm dünyada ne kadar veri dolaştığını yansıtmıyor. Bunun sebebi araştırmacıların sadece kurumsal verileri kullanan sunucuları baz alması.

Örneğin, Google ve Microsoft'un kullandıkları gibi olan özel sunucular bu araştırmaya dahil değil. Onlar da eklenince, ortaya çıkan miktarın çok daha etkileyici olacağını tahmin etmek zor değil.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1042
Yazar: bykamuYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.