BTK, Filtre Uygulaması Tepkilerine Yanıt Verdi

Birkaç yıldır Türkiye’de çok konuşulan sansür konusu, yine gündemin birinci sırasına yerleşti. BTK’nın internet kullanıcılarına birkaç farklı filtre sunmayı öngören kararı, birçok çevre tarafından ciddi tepki görüyor. Özellik son günlerde artan tartışmalar üzerine BTK Başkanı Tayfun Acarer’den bir açıklama geldi.

Anadolu Ajansına konuşan Acarer, BTK’nın aldığı kararın sansür olarak algılanmasına şaşırdıklarını belirtti. ‘İnternetin Güvenli Kullanımı Yönetmeliği’ içerisinde sansür adına bir madde bulunmadığını belirtti ve isteyen kişilerin filtre uygulamasına geçeceğini belirtti.

Acarer şöyle konuştu;

“Standart pakette şuanki uygulamanın dışında bir şey olmayacak. Şuan herkes Standart tarifede ve bir filtre seçmezlerse bu pakette kalacaklar. Şimdi bunun yanına üç tane daha paket getiriliyor. Bu paketlerin de fiyatları farklı olsun deniyor. İnterneti sadece çocukların kullandığı abonelikler için belli bir filtrelemeyle hizmet verecek olan Çocuk paketi, biraz daha geniş alanda hizmet verecek Aile paketi ve erişime engelli sitelerin yüzde 99′unun yurt dışı kaynaklı olması gerçeğinden hareketle yurt içi paketi uygulamaya girecek.”

22 Ağustos’ta geçilecek düzenlemelerin Şubat ayında yayınlandığını belirten Acarer, tepkilerin mayıs ayında başlamasına anlam veremediği söyledi. Nitekim daha önce bazı vakıf ve yazarlar konuya dikkat çekmeye çalışmış fakat gündeme gelmemişti.

Acarer’in açıklamasına rağmen birçok cevaplanmamış soru bulunuyor. Özellikle yasaklı sitelerin hangi kriterlere göre belirleneceği merak konusu. BTK’nın karardan geri dönmeyeceğini belirtmesiyle artık sürecin geri dönüşü kalmadı gibi. 22 Ağustos sonrasında ülkemizde neler değişecek, bekleyip göreceğiz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1531
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.