BTK: İnternette Filtre Seçimi Zorunlu Değil

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer 22 Ağustos’ta yürülüğe girecek “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Ulusal Esaslar” hakkında kamuoyu ve medyadaki algılamanın yanlış söyledi.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile birlikte son günlerde internetin bireysel kullanımı hakkında özgürlükleri engelleme derecesine varan kararlara imza atan BTK, “Asıl internet özgürlüğü 22 Ağustos’ta yürülüğe girecek olan zorunlu filtre kullanımıyla baltalanacak” eleştirilerine yanıt verdi.

BTK Başkanı Tayfun Acarer kameraların karşısına geçerek, internet abonelerinin şu anda kullanım alışkanlıkları neyse 22 Ağustos’ta bu alışkanlıklarda ve sistemde bir değişiklik olmayacağını iddia etti. Acarer: “Filtreleme sistemi geldiğinde şu anki şekliyle interneti kullanmak isteyenlerin hiçbir değişiklik yapmasına gerek yok.” dedi. Yasaklı sitelere girenlere cezai işlem uygulanmayacağını belirten Acarer, sözlerine şöyle devam etti: “Standart pakette devam etmek isteyen abonelere, güvenli internet profiline girmek için herhangi bir zorlama olmayacak. Şu anki internet yapısını standart profil diye tanımlarsak Güvenli İnternet Profili mevcut yapıya getirilen bir ilavedir. Uzunca zamandır değişik kullanıcılardan gelen talep üzerine bu düzenleme ortaya çıktı. Bir abone Güvenli İnternet Profilini kullanmak istiyorsa o zaman o kullanıcı işlem yapacak. Güvenli İnternet Profilini seçen ‘çocuk, aile ve yurt içi’ profillerinden birini tercih edecek, herhangi birini işaretlemeyen aile profilini seçmiş sayılacak.”

Ailelerin, evde yokken, çocukları için güvenli internet profilini seçip, eve geldikten sonra kendisine ait şifreyle standart pakete dönebileceğini belirten Acarer, “Yaptığımız bütün uygulamalar kullanıcının lehine uygulamalardır. Kullanıcılardan gelen talep üzerine, filtreleme değil, ilave seçenek sunulmuştur. Neden olumsuz algılanıyor? Pek çok ülkede de böyle düzenlemeler var. Şu an hepimiz standart paketteyiz. Hiçbir işlem yapılmadığı taktirde bu 22 Ağustos’tan sonra da devam edecek” dedi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1154
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.