BTK: İstenirse Güvenli İnternet Paketi İptal Edebilir

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), kamuoyunda ‘sansür‘ olarak nitelenen ‘Güvenli İnternet Hizmeti’nin aboneler tarafından yönlendirileceğini ve istenildiği an isteyen abone için bu hizmetin iptal edilebileceğini açıkladı.

BTK açıklamasında, “Güvenli internet hizmeti almak isteyen abonelere işletmeciler tarafından bir kullanıcı adı ve parola tahsis edilecektir. Aboneler istedikleri an kullanıcı adı ve parola bilgileri ile profiller arasında geçiş yapabilecekleri gibi istedikleri zaman standart profil denilen mevcut internet kullanımına devam edebilecektir. Hatta, aboneler istedikleri an güvenli internet hizmetini iptal ettirebileceklerdir.” denildi. Açıklamada internet servis sağlayıcıları tarafından 22 Ağustos 2011′den itibaren başlatılacak olan uygulamanın, internetin güvenli kullanımına yönelik, ücretsiz alternatif hizmet sunma yükümlülüğünün bir gereği olduğuna da atıf yapıldı.

Sunulacak hizmetten internet servis sağlayıcıları aracılığıyla yararlanılacağı belirtilen açıklamada ‘doğası gereği internet trafiğinin tek bir noktadan geçmediğine’ dikkat çekildi. Hizmet kapsamında, tüm internet trafiğinin bir noktada toplanması ve BTK’ya taşınması gibi bir durumun söz konusu olmadığı belirtildi. Açıklamada, “Güvenli İnternet Hizmeti, tüketici hakları kapsamında yapılan bir düzenlemedir. Dolayısıyla mevcut uygulamada olduğu gibi, DNS değişikliği benzeri alternatif erişim yolları ile erişimi engellenen web sitelerine erişilmesi konusunda bir değişiklik söz konusu değildir.” denildi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 735
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.