BTK ve TİB Kararı Verdi: Ekşi Sözlük Kapanacak!

Her şeyden önce böylesine bir haberde tarafsız olmanın neredeyse imkansız olduğunu belirtelim çünkü Türkiye’de internetin en geniş kapsamda ele alındığı en büyük topluluklardan birisi Ekşi Sözlük… 1999 yılından bu yana  yayın hayatını devam ettiren site, gerçek anlamda bir bilgi kaynağı. Müstehcen içerikler, yazılar barındırabilir ya da müstehcen içerikli sitelere referans verebilir ama eksisozluk.com’a girildiğinde aslında dipsiz bir bilgi kaynağının içindesiniz demek.

Bu nedenlerle BTK ve TİB’in kapatma kararını eleştirmemek, internete, hatta geçin interneti,  bireysel özgürlüğe inanmamak ve hakkına sahip çıkamamak anlamı taşıyor bir noktada.  Böylesine uzun bir girizgahtan sonra kapatma kararının neden ve nasıllarını paylaşalım. Biliyorsunuz BTK son zamanlarda internet mecrasında kendince(!) yaptığı düzenlemelerle oldukça fazla dikkat çekti. ‘Katalog Suç’ ve ‘Yasaklı Kelimeler‘ başlığı altında açıkçası anlamanın ve anlamlandırmanın zor olduğu bir düzenleme getiren BTK ve TİB, düzenlemeden çok elemine etme motivasyonu ile hareket ediyormuş imajı çiziyor.

 

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ‘eksisozluk.com’u barındıran sadecehosting firmasına gönderdiği bilgilendirme yazısınsında, sitenin, sourtimes.com alan adının katalog suçlarına aykırı hareket ettiğini öne sürerek hosting hizmetinin sonlandırılması konusunda sadecehosting’i uyarmış. TİB’in bu talebi şu anlama geliyor: sourtimes.org, eksisozluk.com’un tüm  altyapısını oluştran yani host edildiği alan adı. Sadecehosting, sourtimes.org’un fişini çektiği anda eksisozluk.com diye bir site bundan sonra internet mecrasında bulunmayacak.

Sitede yazılanları, savunduğu düşünceyi, üslubunu beğenin ya da beğenmeyin önemi yok ama hepsi dışında aradığınız teknik terimleri ve bilgi edinmek istediğiniz konuyu Türkçe olarak bulabileceğiniz online bir kaynaktan söz ediyoruz. Yine hepsini bir kenara bırakacak olursak, internet bireysel özgürlüğün somutlaştığı bir alanken, yasal düzenleme adı altında, devlet eliyle özgürlüklerin önüne geçmeye çalışmanın savunulacak hiçbiri tarafı yok gibi görünüyor.

 


TİB’in sadecehosting’e gönderdiği yazıyla beraber Türkiye’de internet ya da özgürlüğü algılama anlamında çok şeyin değişmeye başladığı günlere girdik diyebiliriz. Bakalım bundan sonra bizi neler bekliyor. 22 Ağustos itibariyle uygulamaya girecek filtre kullanma zorunluluğu ile ilgili haberlerimizi okuyarak internet mecrasına devlet eliyle ne gibi keyfi zorunluluklar getirildiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 888
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.