Bu bellek kartı rakiplerinden çok farklı

SanDisk'in geliştirdiği ve SD WORM adını verdiği yeni bellek kartı rakiplerinden çok farklı.

Önemli bellek kartı üreticilerinden SanDisk, üzerine sadece bir kez veri yazılabilen yeni bellek kartı SD WORM'u resmi olarak duyurdu. Standart bir SD kartı andıran ürün, aslında mantık olarak tek bir kere yazılabilen CD-R'lara benzetilebilir. Yani kart üzerine aktarılan veriler daha sonra silinemiyor veya mevcut verilerin üzerine yenileri yazılamıyor. Zaten WORM kısaltması da bu durumu anlatmak için kullanılmış (Write Once, Read Many - Bir kere yazın, her zaman okuyun).

SanDisk'in belirttiğine göre, SDWORM bellek kartları 100 yıl boyunca üzerlerindeki verileri saklayabiliyor. Tabi bunun için doğru şartlarda korunması şart.

Doğal olarak cep telefonunuzda ya da fotoğraf makinenizde bu tip bir bellek kartı görmek istemezsiniz. Peki ama bu tip bir bellek kartını kimler neden kullanmak isteyebilir? Yurtdışında sıklıkla kullanılan oy verme makineleri, saklanması gereken mahkeme kayıtları, uçakların kara kutuları ya da gizli devlet bilgileri, SD WORM için en uygun kullanım alanlarından birkaçı gibi görünüyor. Ancak küçük bir kartın kaybolma riski de her zaman için göz önünde bulundurulmalı...

                             ---

Kaynak:
Tarih:
Hit: 671
Yazar: shivoYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.