CeBIT 2008in gündemi Yeşil Teknoloji

Dünyanın en büyük bilgisayar ve iletişim fuarı CEBIT Hannover, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve fuarın bu yıl konuk ülkesi olan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından açıldı.

 

Almanya Başbakanı, Avrupa Birliği'nin bilgi ve iletişim politikalarında ortak fikirlerin sunulacağı bir platform yaratılmasına değindiği açılış konuşmasında, CeBIT'in bu ortak hareket platformunu oluşturacak bir başlangıç olabileceğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise teknoloji ve içeriğin ortak bir noktada buluştuğunun altını çizerek "Yeni gelişmelere değil, bu gelişmelerin insanlığa vereceği zararlara karşıyız" diyerek bilgi ve iletişim teknolojilerine herkesin eşit koşullarda erişebilmesinin önemini vurguladı.

 

Ballmer: "Yeşil Enerji önceliğimiz"

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Microsoft CEO'su Steve Ballmer'ın da hazır bulunduğu açılışta, gözler bu ikilinin üzerindeydi. Daha geçtiğimiz hafta AB Komisyonu Microsoft'u rekor bir para cezasına çarptırmıştı.

2002 yılından beri ilk defa CeBIT'e katılan Ballmer, teknoloji dünyasının gündemini meşgul eden Yeşil Teknoloji konusunda kendi çözümlerini açıkladı. Yeşil enerjinin artırılması için bilimsel araştırmanın şart olduğunu belirten Ballmer, yaptıkları Ar-Ge çalışmaları ile buna katkıda bulunduklarını söyledi.

Yeni tanıtılan Windows Server 2008'in güç tüketimini yüzde 40 azaltığına işaret eden Ballmer, Windows XP'nin herhangi bir program çalıştırmadığı 1 saat boyunca harcadığı 100 watt'lık güç tüketimine karşın, bu oranın Vista'da sadece 3 watt olduğun da altını çizdi.

Çevreye daha az zarar veren bilgisayarların ve dünya çapındaki telefon ağlarına daha hızlı bir şekilde erişebilen yeni geliştirilmiş cep telefonlarının büyük ilgi çekmesi beklenen fuara 77 ülkeden 5 bin 800'den fazla şirket katılıyor.

21 katılımcı Türk firması

Türkiye de 21 katılımcı ile fuarda yerini alıyor. Türkiye'den fuara katılan en büyük şirket Vestel olurken diğer şirketler ise şöyle :Apsis Kontrol Sistemleri, ARTronic Elektronik, Canovate Elektronik, Çizgi Mühendislik, Doruk Otomasyon, EMSE Mühendislik, Enel Enerji, Estap Elektrik, ETK Kablo, Inchanta Tekstil, Inform Elektronik, Maestro Yazılım, Mepsan, Mobit Bilişim, My Yazılım, Nexum Boğaziçi, Paraff Tekstil, Bouletta PLM Bilgisayar, Ser Metal, Tümel Elektronik, TURCom Teknoloji.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 554
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.