Cep telefonundan sesli imza

Bu Türkiye'de bir ilk. Cep kullanıcıları "sesli imza" atacak. Sistem aboneyi sesinden tanıyor. Ücretsiz sistem için şunu yapacaksınız:

Vodafone, Türkiye'de ilk kez abonelerine çağrı merkezini aradıklarında daha hızlı ve güvenli işlem yapma imkanı sunan Sesli İmza uygulamasını başlattı.

Sesli İmza uygulamasının, Vodafone Grubu tarafından en iyi uygulama olarak kabul edildiği belirtilen açıklamada, Vodafone Türkiye'nin gelecek dönemlerde bu uygulamayı faaliyet gösterdikleri diğer ülkelere ihraç etmeyi planladığı ifade edildi.

ABONEYİ SESİNDEN TANIYOR

Açıklamada, aboneyi ''biyometrik ses analizi''yle tanıyan ve parmak izinden bile daha güvenli olduğu dile getirilen Sesli İmza uygulamasına ilişkin, şunlar kaydedildi:

''İnsan sesi, parmak izi ve retinada olduğu gibi sadece kişiye özeldir ve taklit edilemez. Bu sistem, çağrı merkezini arayan abonenin biyometrik ses analizini yaparak aboneyi sesinden tanıyor. Uygulama sayesinde aboneler, doğum yeri, doğum tarihi, tarife bilgisi gibi veri doğrulama adımlarından atlayarak daha hızlı ve güvenli biçimde işlem yapabiliyor.''

SESLİ İMZA NASIL OLUŞTURULUYOR?

Sesli İmza oluşturmak isteyen abonelerin, Vodafone Müşteri Hizmetleri'ni aramaları ve seslerini tanıtmak için ''Vodafone'da benim sesim, benim şifrem'' cümlesini söylemelerinin yeterli olduğu vurgulanan açıklamada, bu işlemden sonra abone çağrı merkezini aradıklarında, sistemin, abonenin sesli imzası olduğunu anlayarak belirlenmiş cümlenin söylenmesini istediği ve abonenin sesinin biyometrik analizini yaparak bir saniyeden kısa sürede kimliğini doğruladığı ifade edildi.

Açıklamada, bireysel ve kurumsal tüm abonelerin ücretsiz olarak yararlanabileceği Sesli İmzanın, bir hattı birden fazla kişinin kullanması durumunda bile her kullanıcıya ayrı ayrı tanımlanabildiği bildirildi.

Kaynak: internethaber.
Tarih:
Hit: 1517
Yazar: PyramiDYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.