Chrome bir, Firefox iki. Opera sınıfta kaldı

Hiç bir yazılımın kusursuz olmadığını, konuyla biraz ilgili tüm kullanıcılar bilir. Önemli olan kusurları erken tespit edip, hızlı bir şekilde giderebilmektir. Sanal hayatın neredeyse tamamını üstlenen tarayıcılarda, bankacılık ve e-ticaret gibi işlemler nedeniyle hataların giderilmesi daha da kritik bir konu. Fakat ne yazık ki araştırmalara göre bazı tarayıcılar bu konuda sınıfta kaldılar.

Araştırmalar Safari kullanıcılarının sadece %53'ünün 3.x sürümü güncellemesini zamanında uyguladıklarını gösterdi. 3.2 sürümünden 3.2.1'e ilk üç haftada geçiş oranı ise sadece %33. Opera 9.x kullanıcılarının ise yalnızca %24'ü tarayıcılarının yayınlanan güncellemelerini düzenli olarak kuruyorlar. Opera'nın güncellemeleri haftada bir kontrol ediyor ve güncelleme yüklemelerinin uzun bir süreç olması bunda önemli rol oynuyor.

Chrome ise güncellemeleri her 5 saatte bir otomatik denetliyor olması ve arka planda sessiz bir şekilde kuruyor olması sebebiyle, Google'ın tarayıcılarının güncelleme oranını %97 gibi inanılmaz bir orana yükseltiyor. İkinci sıradaki Firefox kullanıcılarında ise güncelleme oranı %85.

Microsoft ise güvenlik gerekçeleriyle Internet Explorer güncelleme oranlarını paylaşmadığı için IE'nin güncelleme sıklığına dair raporda bilgi bulunmuyor.

Uzmanlar tarayıcıların geç güncellenmesinin, hacker'lar için büyük bir avantaj sağladığını ve saldırı için daha uzun zamanları olduğunu söylüyorlar.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 458
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.