Chrome OS Masaüstüne Geliyor

Google’ın yenilikçi işletim sistemi Chrome, henüz piyasaya sürülmedi. Bu sebeple temel özellikleri bilinse de hakkında çok fazla bilgimiz yok. Geçtiğimiz günlerde I/O konferansında Chrome’a dair birçok detay paylaşan Google, şimdilik taşınabilir bilgisayarları kendine hedef seçmiş gibi görünüyor. Ancak Chrome masaüstü bilgisayarlarda da kendine yer bulabilir.

Chrome işletim sisteminin temel fikri web tabanlı bir sistem yaratmak. Yani bir donanım üzerine tüm gerekli yazılımları barındıran bir işletim sistemi yüklemek yerine oldukça hafif bir işletim sistemiyle internet servislerini birleştirmek. Kullanmak istediğiniz uygulama ve servisler Google’ın kendi bilgisayarlarında çalıştırılacak. Siz de istediğiniz an internet üzerinden erişip bu uygulamaları kullanabileceksiniz.

Henüz konuşmak için erken. Ancak özellikle mobil bilgisayarlar için Chrome yeni bir geleceğin habercisi olabilir. Oldukça hafif, güçlü bir donanım ve büyük bir depolama alanına sahip olmayan dolayısıyla ucuz bilgisayarlar Chrome sayesinde çok iş yapabilir. Nitekim Google’ın da öncelikli hedefi taşınabilir bilgisayarlar oldu. Firma, Samsung ve Acer tarafından üretilen Chromebook’larını yakında piyasaya sunacak.

Fakat Chrome’un masaüstü bilgisayarlardaki geleceği henüz net değil. Google, Chromebook dışında Chrome işletim sistemi kullanan cihaz olmayacağını açıklamıştı. Buna masaüstü bilgisayarlar dahil değil çünkü I/O’da Samsung markalı bir masaüstü Chrome görmüştük. Ancak masaüstü ürünler konusunda net bir açıklama ve çıkış tarihi olmaması belirsizlik yaratıyor.

Bu belirsizliğe son veren Xi3 olacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl tanıtılan Chromium PC konsepti, oldukça küçük bir masaüstü bilgisayardı. Chrome’un sunduğu avantajlar sayesinde bu kadar küçük tasarlanabilen Chromium PC, 20 Watt’lık güç tüketimiyle de oldukça tutumlu.

Neredeyse avuç içi boyutlarında olan Chromium PC, Xi3’ün kendi geliştirdiği mimariyi kullanıyor. Bu mimari, 2 adet I/O ve bir adet işlemci modülünden oluşuyor. Firma, bu mimari konusunda oldukça iddialı. AMD Athlon’un düşük voltajlı işlemcilerini kullanmasına rağmen normal boyutlarda bir PC ile aynı işlem gücüne sahip olduklarını belirten Xi3, bu donanım üzerinde Chrome, Linux ve Windows 7 çalıştırabiliyor.

Chromium PC’nin 4 Temmuz’da satışa sunulacağı açıklandı. Fiyatı ise henüz belirli değil. Fakat 800 Doların üzerinde bir fiyata sahip olması bekleniyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 743
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.