Chrome OS’lu PC’lerin Çıkış Tarihi Belli Oldu!

Son kullanıcı teknolojilerinin titanı haline gelen Google, yeniliklerini dünyaya sunmaya devam ediyor. 2 yıllık bir geliştirme süreci yaşayan Chrome OS’lu dizüstü bilgisayarlar, nihayet 15 Haziran’da dünya genelinde satışa sunuluyorlar. Google bu hamlesiyle işletim sistemi pazarına resmii olarak giriş yapmaya hazırlanıyor.

PC pazarının iki devi Samsung ve Acer, Chrome OS’lu dizüstü bilgisayarları satışa sunan ilk firmalar olacak. Henüz ismi açıklanmayan Samsung’un Chrome OS’lu dizüstü bilgisayarı; 12 inç ekrana ve 8 saat pil ömrüne sahip olacak. Acer’ın Chrome OS’lu cihazı ise; 11.6 inç ekrana ve 6.5 saat pil ömrüne sahip olacak.

Samsung’un Chrome OS’lu dizüstü bilgisayarının WiFi modeli 429 Dolar fiyatla satışa sunulacakken, 3G destekli modelinin fiyatının 499 Dolar olacağı belirtiliyor. Acer’ın son derece taşınabilir Chrome OS’lu cihazı ise 349 Dolar’dan başlayan fiyatla kullanıcılara sunulacak.

Çarşamba günü San Francisco’da düzenlenen Google I/O etkinliğinde sahneye çıkan Google Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sundar Pachai; Chrome OS’lu dizüstü bilgisayarların 15 Haziran’da satışa çıkacağını, bu cihazların  Amazon.com ve Best Buy aracılığıyla kullanıcılara sunulacağını açıkladı. Pachai satış kanallarını belirlerken; İngiltere, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinin de cihazlara ABD ile aynı anda sahip olmalarını gözettiklerini ve bu sayede Avrupa’nın da ABD ile aynı zamanda Chrome OS’lu dizüstü bilgisayarlara kavuşacağını belirtti.

Hatırlayacağınız gibi Google, CR-48 adında bir Chrome OS’lu dizüstü bilgisayar geliştirerek bunu geliştiricilere dağıtmıştı. Son kullanıcıya yönelik bir cihaz olmayan CR-48’i kullanan geliştiriciler, Chrome OS’u daha iyi bir hale getirmek için çalıştılar. Geliştiriciler iyi çalışmış olacaklar ki, CR-48’in geliştiricilere dağıtımından birkaç ay sonra, Chrome OS resmii olarak son kullanıcılara sunulmaya hazır hale geldi.

 

Chrome OS Nedir?
Yazımızda Chrome OS aşağı Chrome OS yukarı anlattık durduk. Peki Chrome OS nedir bir de ona değinelim. Chrome OS, teknoloji titanı Google’ın geliştirdiği bir işletim sistemi. Ancak onu Windows ve Mac OS’tan ayıran yegane özelliği bulut tabanlı olması. Peki bulut tabanlı olunca ne oluyor diye sorduğunuzu duyar gibiyiz; Chrome OS bulut tabanlı bir işletim sistemi olduğundan, yalnızca çevrimiçi uygulamalar üzerinden işlem yapıyor. Bizce konuyu biraz örnekleyerek aklınızda kalması muhtemel olan soru işaretlerini temizlemekte fayda var.

Chrome OS’lu dizüstü bilgisayarınızı kullanmanız için internet bağlantısına sahip olmanız şart. Çünkü bilgisayarınızla yapacağınız her işlem için, Google’ın genel bulutundaki uygulamalardan faydalanacaksınız. Yani bilgisayarınız açıldığı an Google sunucularına bağlanarak, Google’ın size ayırdığı bulut alanındaki sanal masaüstünüze ulaşıyor. Bu özellik sayesinde başka bir Chrome OS’lu bilgisayarla da, kendi masaüstünüze, dosyalarınıza vb. içeriklerinize ulaşmanız mümkün oluyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 834
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.