Çin Artık Faciadan Sonra Twitter Yasakladı

Çin'de etnik grupların savaşı, 140'dan fazla cana mal olmuştu. İki etnik grubun savaşı, dünyada da büyük yankı uyandırdı. 140'dan kişinin talihsiz ölümünden sonra, 800 kişi de yaralandı.

Çin, olaylardaki asıl suçluyu(!) bulmuş gibi görünüyor. Twitter ve YouTube. YouTube uzun süredir yasaklanmıştı ve kitle iletişimini sağladığı için Twitter'ın, Çin'de "infial"e yol açtığı iddia ediliyor. Katliamın görüntülerinin, bu tür web servislerine upload edilmesi yasaklandı. Çin, pek çok konuda göstermediği "yıldırım" hızın, web servislerini kapatmakta gösterdi.

Xinjiang hükümeti, tüm olaylar için Uygur'ları suçluyor. Çoğu Müslüman ve Türk asıllı olan Uygurlar, bölücülük yapmakta suçlanıyor. Fakat hastaneye yatırılan Uygurlar da, Hanlar da, Çin'in olayları alevlendirdiğini ifade ediyor. İfadelere göre; tüm sorunlar Çin'in müdalehesi olmasa, kan dökülmeden çözülebilirdi.

Çin halkı, devletin aşırı baskıcı tutumundan rahatsızlığını Twitter ve Facebook'ta ifade ediyordu. Artık bu hak da ellerinden alınmış gözüküyor.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 589
Yazar: rapidhacker550Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.