Çin, Google’a Bu Kez Yasal Yollardan Saldırıyor

Çin ile Google ilişkisi, Çin hükümetinin Google’a koyduğu kısıtlamalarla birlikte neredeyse eskiden beri düşman iki devletin ilişkisine döndü. Çin hükümeti ile kanlı bıçaklı olan ve “istenmeyen adam” ilan edilen Google, hemen hemen tüm servislerinin kısıtlanmasıyla birlikte Çin’den çekilmişti.

Dün ise Google – Çin savaşında yeni bir gelişme yaşandı. Çinli hacker’lar, Şandong eyaletinden yaptıkları siber saldırı sonucu, ABD ve Güney Koreli bir çok üst düzey bürokratın Gmail hesaplarıyla kişisel bilgilerini ele geçirdiler. Google saldırı sonrası ilk raporda, çok fazla emareye rastlanmamış da olsa siber korsanların arkasında Çin hükümetinin olabileceğini  ABD Savunma Bakanlığı’na sundu.

 Buraya kadar olanlar Çin ile Google arasındaki ilişkinin hiçbir zaman ilk günkü gibi olamayacağının açık kanıtı. Yalnız Çin’den gelen son hamle süregelen gerginliğin artık yasal bir platformda gerçekleşeceğini gösteriyor. Çin’in Google çekildikten sonra açtığı “Baidu Arama Motoru” dünyaya açılmaya hazırlanıyor. Açıldığı günden bu yana Google’a erişim rakamlarının bile üzerine çıkan Baidu Google en ciddi rakip olmak için bundan böyle global pazarda terleyecek.

Çinlilerin milli arama motorunun Baidu’nun kıdemli başkan yardımcısı Shen Haoyu yaptığı açıklamada, şirketin şu anda çok dilli bir platform üzerinde çalışma yürürttüğünü söyledi. Baidu, Çin dışında şu anda Japonya’da da faaliyet gösteriyor ancak şu anda Japonlar aramalarını Google ve Yahoo üzerinden yapıyor. Haoyu Pekin’de katıldığı teknoloji konferansında söz alarak, “ Başka pazarlara geçebilmek için çok dilli bir platform oluşturmamız gerekiyor. Küresel anlamda hedeflerimizi yeniledik. En kısa zamanda hazır olarak global pazara açılmak için elimizi çabuk tutuyoruz.” dedi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 591
Yazar: BlackApple



Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.