Citibank Vs Rus Mafyasi

Citibank'ı FBI bastı
Citibank, Rus internet korsanlarının milyonlarca dolara mâl olan saldırılarına maruz kaldı
23 Aralık 2009 Çarşamba, 08:57

ABD’nin en büyük bankalarından Citibank, Rus internet korsanlarının milyonlarca dolara mâl olan saldırılarına maruz kaldı. Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre, hükümet görevlileri FBI’ın Citigroup’a ait Citibank’ı hedef alan sanal saldırı için soruşturma yürüttüğünü bildirildi. Gazete, korsanların bankanın sitesine doğrudan mı yoksa üçüncü kişilerin üzerinden mi ulaştığının açıklanmadığını söylerken, saldırının sanal alemdeki suç-ulusal güvenlik ilişkilerini gündeme getirdiğini belirtti.

Rus mafyasından şüpheleniyor
Saldırıların yaz boyunca takip edildiği belirtilirken, konuyu araştıran görevlilerin saldırıların bir sene önce başlamış olabileceği ihtimali üzerinde durduğu açıklandı. Tehdidin ABD’li uzmanlar tarafından hackleme programları ve aksesuarları satan bir Rus mafyası tarafından kullanılan bir ağdan gelen şüpheli bağlantılar sayseinde farkedildiği bildirildi. Güvenlik görevlilerinin para kayıplarından çok korsanların banka sitesinde tutulan bilgilerle oynaması ve yok etmesinden korkulduğu açıklandı.

Yılda 260 milyon dolarlık
FBI’ın açıklamalarına göre geçen sene ABD’de 260 milyon dolardan fazla online suç işlendi. Ancak ABD bankalarının müşterileri korkutmamak için bu durumu kamuoyuna açıklamadığı biliniyor. 1994 yılında yine böyle bir saldırıya maruz kalan Citibank’ın müşteri hesaplarından Rus bir hacker 10 milyon dolardan fazla para çalmıştı. Citibank parayı temin ettiğini ve müşterilerin kesinlikle etkilenmediğini açıklamıştı.

 

KAYNAK : HABERTURK

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1174
Yazar: HeroiquEYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.